Archiwa

Holowanie autobusów i samochodów ciężarowych

Awaria na drodze może zdarzyć się w każdej chwili. Dotyczy to także największych samochodów — ciężarówek i autobusów. Duże gabaryty zazwyczaj oznaczają większe problemy. Czy tak jest również w przypadku holowania pojazdów o dużo większej masie całkowitej? Jakie rozwiązania można zastosować, gdy TIR lub autokar ugrzęźnie na poboczu, a warunki wymagają natychmiastowej reakcji? Zanim weźmiesz na hak […]

Jak się zachować w przypadku kolizji?

Nie każde zdarzenie drogowe kończy się uszczerbkiem na zdrowiu. Jeśli po stłuczce wszyscy pasażerowie nie wymagają pomocy medycznej, pozostaje kwestia ustalenia szkód, odpowiedzialności za wypadek i holowania aut. To może przytrafić się każdemu, bez względu na to, czy dopiero otrzymał prawo jazdy, czy ma dwudziestoletni staż za kółkiem. W razie kolizji warto zachować zimną krew i ograniczyć […]

Różnice między holowaniem zimą a latem

Awarie na drogach powodują, że haki holownicze czasami są wykorzystywane do ciągnięcia na różne sposoby niesprawnych samochodów. Przepisy zezwalają na to pod kilkoma warunkami. Jednym z nich jest obowiązek przymocowania linki lub sztywnego holu do kuli haka czy też fabrycznie zamontowanego uchwytu. Inne mówią o tym, kiedy można używać połączenia giętkiego, a kiedy stałego. Kodeks drogowy nie wspomina o […]

Czy zimą holuje się trudniej? Wyjaśniamy!

Auto na holu to zawsze duże wyzwanie. Haki samochodowe lub fabryczne uchwyty do holowania dają możliwość samodzielnego sprowadzenia pojazdu z miejsca, w którym uległ awarii. Jednak jazda niesprawnym samochodem prowadzonym na linie wymaga koncentracji i dobrych umiejętności. Znacznie bardziej wymagająca jest ta sytuacja dla kierowcy, gdy dokoła panują trudniejsze warunki. Zwłaszcza zimą pogoda może zmienić się błyskawicznie i znacznie utrudnić […]

Manualny i elektryczny hak holowniczy – który wybrać?

Wypinanie i chowanie haka holowniczego to standard, który z nowymi przepisami powoli wchodzi do powszechnego użycia. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla kierowcy? Po zaczepach demontowanych przy pomocy narzędzi i wypinanych (lub chowanych) manualnie przychodzi czas napędu elektrycznego! Sprawdź, co daje Ci opcja chowania kuli haka bez ruszania się zza kierownicy.

Eksploatacja haka holowniczego jesienią – zwróć na to uwagę

Jesień to wymagający czas dla podwozia samochodu. Dotyczy to także kuli haka holowniczego, która łatwo może zardzewieć i ulec zniekształceniu.

Wiązka elektryczna haka – tego o niej nie wiedziałeś!

Przed zamontowaniem haka holowniczego trzeba znaleźć najodpowiedniejsza dla niego wiązkę elektryczną. Dzięki niej będzie można eksploatować przyczepy i bagażniki rowerowe zgodnie z przepisami. Odpowiednio dobrane złącze pozwoli Ci również optymalnie wykorzystać możliwości holowania ładunku. Sprawdź, dlaczego wiązka 13-pinowa doskonale sprawdzi się jako przekaźnik prądu do świateł wstecznych!

Platforma rowerowa na hak holowniczy – instalacja i eksploatacja

Przewiezienie czterech rowerów na samochodzie osobowym to spore wyzwanie. Można umieścić je na dachu lub z tyłu samochodu. Która opcja będzie lepsza? Transport na bagażniku mocowanym do haka holowniczego ma wiele zalet. Mniejsze zużycie paliwa to niejedyna korzyść. Musisz też wiedzieć, jak dopasować go do zaczepu. Przeczytaj ten artykuł, by poznać wszystkie zalety przewozu rowerów na haku.

Dlaczego kupno haka holowniczego z drugiej ręki to zły pomysł?

Uszkodzenia, korozja, brak kompletu mocowań, niedopasowanie do kształtu podwozia Twojego auta – to tylko niektóre problemy, które przynosi zakup używanego haka holowniczego. Czy da się tego uniknąć, korzystając jednocześnie z bardzo niskiej ceny zaczepu z demontażu? Przekonaj się, że suma kłopotów z tego powodu znacznie przewyższa skalę oszczędności!

Masz samochód z hakiem holowniczym? Czy musisz martwić się o wyższe spalanie?

Samochód z hakiem holowniczym zużyje więcej paliwa. Jednak nie zawsze tyle samo! Wzrost poziomu spalania zależy między innymi od masy ładunku, aerodynamiki układu czy warunków na trasie. Nie bez znaczenia będzie również pojemność silnika i doświadczenie kierowcy. Podpowiadamy, jak zorientować się w wartościach zużycia i jeszcze lepiej zaplanować przewóz rowerów, ładunku czy przyczepy kempingowej.

Hak holowniczy do kampera – jak możesz go wykorzystać?

Już dziś przekonaj się, że montaż haka holowniczego do kampera to świetna inwestycja. Zamów wyposażenie, bez którego trudno zapewnić sobie wygodę w czasie wakacji! Zadbaj o komfort rodziny i przyjaciół, zabierając ze sobą niezbędne akcesoria, sprzęt sportowy czy nawet całą przyczepę kempingową. Wszystko dzięki jednemu prostemu elementowi do holowania!

Bezpieczny zakup haka holowniczego – poznaj nasze rady!

Przekonaj się, że znalezienie odpowiedniego haka holowniczego do Twojego pojazdu jest łatwiejsze niż myślisz. Przygotowaliśmy kilka porad, dzięki którym łatwiej będzie Ci zdecydować, gdzie szukać właściwych części oraz na co zwracać uwagę. Już niedługo na własną rękę odszukasz dobrej jakości elementy do samochodów osobowych od autoryzowanych producentów lub z rynku wtórnego.

Planujesz wyjazd z przyczepą samochodową? Zwróć uwagę na te kwestie!

Nikt nie wymaga specjalnych uprawnień do jazdy z przyczepą samochodową. Dlatego większość kierowców uczy się tej trudnej sztuki metodą prób i błędów. O czym trzeba pamiętać podczas transportu doczepionego ładunku? Podstawowe zasady to szczególna ostrożność i unikanie brawury. W przypadku holowania przyczepy to na początek wystarczy! Radzimy, jak zachować się przy ruszaniu, hamowaniu i manewrowaniu pojazdem z dodatkowym ładunkiem.

Co oznacza siła D haka holowniczego?

Na tabliczkach znamionowych haków holowniczych widnieje symbol „D”. W ten sposób oznacza się dopuszczalną siłę oddziaływania na zaczep. Bez niej nie tylko trudno jest określić maksymalny uciąg. Brak tej wartości w dokumentacji nie pozwala na dopuszczenie haka do użytku. Dlaczego tak się dzieje i jakie są tego konsekwencje? Przeczytasz o tym w naszym kolejnym wpisie.

Czy haki holownicze do pickupów są dostępne? Zobacz, co możesz wybrać!

Czy do pickupa warto dodać jeszcze hak holowniczy? Od przybytku głowa nie boli. W ten sposób do kilkuset kg ładunku na pace możesz dodać nawet kilka ton masy przyczepy z ładunkiem. Pickupy to mocne samochody, więc najlepiej poradzą sobie z dużymi przyczepami kempingowymi, łodziami czy dużym transportem. Dowiedz się, jak dobrać zaczep kulowy do samochodu typu pickup.

Rozmiar kuli haka holowniczego – czy każda ma 50 mm?

Kula haka holowniczego mierzy w średnicy 50 mm. Taki rozmiar przyjął się od czasu opatentowania pierwszego zaczepu kulowego. Łatwo zapamiętać tę liczbę. Części samochodowe zużywają się, a wymiar kuli musi pozostać taki sam. Ewentualna tolerancja wynosi do 0,3 mm. Bezpieczeństwo nie ma ceny – wyliczamy, dlaczego należy pomyśleć o wymianie haka, jeśli jego średnica zmniejszy się nawet o milimetr!

Kiedy warto rozważyć demontaż haka holowniczego?

Znajdziesz tu wszystko, co trzeba wiedzieć o demontażu auto haków. Kiedy hak należy zdemontować lub wymienić? Czy zdjęcie kuli oznacza to samo, co zdemontowanie haka? Dlaczego nie wolno uszkodzonych haków wystawiać na aukcjach i w serwisach ogłoszeniowych? Czy są do tego niezbędne specjalne narzędzia? Odpowiadamy na te pytania i rozwiewamy ważne wątpliwości.

Hak holowniczy do VAN-a – co powinieneś wiedzieć?

Nie każdy samochód nadaje się do holowania przyczep. Akurat VAN-y są w tym niezastąpione. Potrzebujesz auta rodzinnego na urlop z opcją dodatkowej przestrzeni bagażowej? Wystarczy zamontować odpowiedni hak holowniczy z dużym uciągiem i już możesz planować długie wakacje. Czy montaż zaczepu do nadwozia typu VAN jest bardziej skomplikowany niż w przypadku osobówki? To naprawdę nic trudnego!

Najczęstsze problemy z hakiem holowniczym – o tym musisz pamiętać!

Przyczyny usterek haków holowniczych mogą wynikać z niewłaściwej eksploatacji i konserwacji, ale także awaryjności niesprawdzonych modeli. Nie da się także wykluczyć zderzeń i stłuczek. Można znacznie ograniczyć prawdopodobieństwo naprawy auto haka, wybierając produkty od czołowych producentów w branży. Najlepiej z montażem, który ograniczy do minimum nieprawidłowe użytkowanie zaczepów.

Elementy haka holowniczego – rozkładamy je na czynniki pierwsze!

Jak nie dać się oszukać? Przy szukaniu haka holowniczego najlepiej przyswoić sobie jego budowę. Dzięki temu dowiesz się, czy dotarły do Ciebie wszystkie elementy. Z tego powodu warto rozważyć zakup z montażem w autoryzowanym sklepie. Proponujemy wyłącznie kompletne haki, ale nie zaszkodzi przy okazji wspomnieć, jak powinien wyglądać kompletny zaczep holowniczy. 

Małe auto a hak holowniczy – najczęstsze problemy

Posiadanie małego auta nie wyklucza możliwości jazdy z przyczepką. Co prawda w grę wchodzą mniejsze ładunki, jednak jest to możliwe w przypadku wielu pojazdów. Podajemy przykłady wozów, które pomogą Ci powiększyć zdolności transportowe. W artykule omawiamy również warunki korzystania z auto haków.

Hak holowniczy w aucie elektrycznym – to trzeba wiedzieć!

Samochody elektryczne są coraz popularniejsze. W ochronie środowiska osiągnęły mistrzostwo, ale czy w innych funkcjach dorównują tradycyjnym autom? Jeśli chodzi o opcję holowania przyczep na haku, ograniczenia wynikają z konstrukcji. Jednak haki holownicze mogą się przydać także w hybrydach, choć na razie raczej do mocowania rowerów i nart.

Czy w samochodzie sportowym można zamontować hak holowniczy?

Wiesz, że nie do każdego samochodu da się zamontować hak holowniczy? Przynajmniej jeśli chodzi o produkt z homologacją, bo akurat nieprzetestowanych produktów na rynku nie brakuje. Niektóre auta po prostu nie mogą ciągnąć ładunku ze względu na słabą konstrukcję czy specyficzną budowę. Najlepiej instalować zaczepy w samochodach, których przeznaczenie pozwala dopiąć przyczepę – z ładunkiem, kempingową czy specjalistyczną.

Automatyczny hak holowniczy – wygodne rozwiązanie na lata?

Demontaż nieużywanego haka holowniczego to dziś wymóg w wielu krajach UE. Wkrótce to rozwiązanie będzie obowiązywać także u nas. Dlatego przy wyborze zaczepu do auta warto zastanowić się, czy od razu skorzystać z wygodniejszej opcji półautomatycznie lub automatycznie wypinanej kuli. Jeszcze bardziej komfortowy jest model z zaczepem chowanym pod zderzak. Proponujemy różne opcje w cenach, które pozytywnie Cię zaskoczą.

Jak wybrać hak holowniczy do auta dostawczego?

Gdy brakuje miejsca w ładowni samochodu dostawczego, wcale nie musisz szukać kolejnego auta. Jak zwiększyć ładowność firmowej furgonetki? Wystarczy znaleźć odpowiedni do modelu hak z kulą flanszową o ponad trzytonowym uciągu i zaopatrzyć się w solidną przyczepę. Najważniejsze, by odpowiednio dobrać belkę i zaczep do modelu pojazdu. Przeczytaj, co powinieneś wiedzieć o tym na dobry początek.