Jak się zachować w przypadku kolizji?

Nie każde zdarzenie drogowe kończy się uszczerbkiem na zdrowiu. Jeśli po stłuczce wszyscy pasażerowie nie wymagają pomocy medycznej, pozostaje kwestia ustalenia szkód, odpowiedzialności za wypadek i holowania aut. To może przytrafić się każdemu, bez względu na to, czy dopiero otrzymał prawo jazdy, czy ma dwudziestoletni staż za kółkiem. W razie kolizji warto zachować zimną krew i ograniczyć się do szybkiego wykonania niezbędnych czynności. Sprawdź, czym zająć się najpierw po zderzeniu z innym pojazdem.

 

Czym jest kolizja drogowa?

Kodeks drogowy ściśle określa, czym różni się wypadek komunikacyjny od kolizji. Gdy kierowcy i pasażerowie mogą wysiąść z auta o własnych siłach, a ich obrażenia ograniczają się do sińców, zachodzi ten drugi rodzaj zdarzenia. Życie i zdrowie człowieka są priorytetem, dlatego podczas wypadku w pierwszej kolejności należy zająć się ich ratowaniem. Dopiero gdy poszkodowani zostaną zaopatrzeni i odwiezieni do szpitala, można zająć się szacowaniem szkód w mieniu i sporządzaniu protokołu miejsca zdarzenia. Jeśli straty dotyczą tylko pojazdów lub przewożonego ładunku, np. w samochodzie dostawczym lub w przyczepie na haku holowniczym, a wóz da się przestawić w bezpieczne miejsce, wystarczy sporządzenie oświadczenia sprawcy. Jednak trzeba wezwać policję, gdy uczestnik zbiegł z miejsca zdarzenia lub jest pod wpływem alkoholu, domaga się tego nieobecny właściciel lub doszło do zniszczeń dotykających osoby trzecie. Poza tym warto to zrobić, jeśli kierowca jest obcokrajowcem, auto ma rejestrację spoza Polski lub pochodzi z wypożyczalni.

kolizja-trojkat

Co zrobić, kiedy doszło do kolizji?

Po odholowaniu aut należy spisać oświadczenie. Warto to zrobić na własną rękę, kiedy osoba odpowiedzialna za kolizję uznaje swoją winę i nie unika poniesienia odpowiedzialności. Wzór oświadczenia jest powszechnie dostępny, więc najlepiej wydrukować i wozić ze sobą formularz. Oczywiście można to zrobić również na zwyklej kartce, jednak w stresie związanym ze zdarzeniem może wtedy umknąć coś istotnego. Prawidłowo sporządzony dokument musi zawierać nie tylko dane pojazdu i kierowcy, ale także numer i termin polisy oraz nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego. Powinny się tam pojawić także dane właściciela, gdy uczestnik wypadku kierował nie swoim autem.

Co zrobić, kiedy samochód został uszkodzony przez hak holowniczy?

Z punktu widzenia ubezpieczalni rozstrzygające jest pisemne przyznanie się drugiej strony do winy. Jednak warto sporządzić także opis zdarzenia, który powinien zawierać:

  • krótką notatkę, jak doszło do kolizji,
  • szkic sytuacyjny — opis lub rysunek,
  • spis widocznych szkód z zaznaczeniem detali (np. uszkodzeń spowodowanych przez niezabezpieczony ładunek lub haki holownicze).

Nie zaszkodzi również pozyskać oświadczenia i dane świadków. Sprawca po jakimś czasie może uznać, że wypełnił dokumenty pod wpływem emocji i zmieni swoją wersję. W miarę możliwości powinno się również zrobić zdjęcia z miejsca zdarzenia. W przeciwieństwie do większości krajów Europy w Polsce niezabezpieczone haki holownicze są dopuszczone przez kodeks drogowy. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe wykorzystują ten fakt przy ustalaniu odpowiedzialności za szkody.

kolizja

Czy można samodzielnie holować samochód po stłuczce?

Usunięcie niesprawnego samochodu z miejsca kolizji to obowiązek właściciela lub kierowcy, o ile nie ucierpiał podczas zdarzenia. Dziś standardowy zapis w polisach zapewnia zorganizowanie usługi przez pomoc drogową. Jednak nierzadko zdarza się, że uczestnicy wypadku chcą to zrobić na własną rękę, wykorzystując holowanie auta na haku. Czy to legalne? Kodeks drogowy mówi wyraźnie, że transportowany na lince lub sztywnym holu pojazd nie może mieć uszkodzonego układu hamulcowego, kierowniczego i oświetlenia. W innym wypadku powinien trafić na lawetę, a nie na hak holowniczy.

Wyposaż swoje auto w chowany hak holowniczy

Kolizja to nie koniec świata, jednak czasem może okazać się bardziej kłopotliwa przez niekorzystną interpretację zdarzenia przez ubezpieczyciela. By uniknąć kontrowersyjnych sytuacji przy szkodach wywołanych przez wystającą kulę zaczepu, najlepiej wyposażyć auto w odkręcany lub chowany hak holowniczy. Na naszej stronie w dopasowaniu odpowiedniej wersji pomoże Ci wyszukiwarka, do której wystarczy wpisać markę, model i rocznik pojazdu. Zapraszamy na hakiholownicze.pl!

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia