Różnice między holowaniem zimą a latem

Awarie na drogach powodują, że haki holownicze czasami są wykorzystywane do ciągnięcia na różne sposoby niesprawnych samochodów. Przepisy zezwalają na to pod kilkoma warunkami. Jednym z nich jest obowiązek przymocowania linki lub sztywnego holu do kuli haka czy też fabrycznie zamontowanego uchwytu. Inne mówią o tym, kiedy można używać połączenia giętkiego, a kiedy stałego. Kodeks drogowy nie wspomina o różnych zakazach i nakazach związanych z różnymi porami roku. Warto zwrócić uwagę na specyfikę jazdy w różnych warunkach, by jak najbezpieczniej przewozić samochody na holu. Przeczytaj, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

 

Warunki atmosferyczne a jazda samochodem

Pogoda letnia i zimowa decydują o tym, w jaki sposób holować samochód. Każdy, kto choć raz siedział za kółkiem auta na holu, wie, jak wielkiej koncentracji wymaga trzymanie dystansu za kierowcą z przodu. Miękka lina napręża się i luzuje, co wywołuje konieczność częstego hamowania. Niesprawny pojazd inaczej reaguje na zakrętach i nierzadko trzeba balansować przy wchodzeniu w łuk czy wychodzeniu na prostą. Tym bardziej trzeba zadbać o pewne mocowanie linki — jej zerwanie podczas holowania stwarza niebezpieczeństwo nie tylko dla kierowcy niesprawnego pojazdu, ale także dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

holowanie-zima-a-latem

Trudności w holowaniu samochodu zimą

Przy złej pogodzie haki samochodowe, uchwyty i hol powinny być wykorzystywane jedynie wtedy, gdy nie ma innego sposobu rozwiązania problemu. To również opcja, którą trzeba rozważyć przy stwarzaniu zagrożenia przez unieruchomione auto. W takich wypadkach należy jedynie odholować auto w najbliższe bezpieczne miejsce. Słaba widoczność (np. podczas zamieci śnieżnej), śliska nawierzchnia, kopny śnieg praktycznie uniemożliwiają sprawne ciągnięcie auta. Zwłaszcza niestabilna nawierzchnia utrudnia kontrolę nad niesprawnym pojazdem ciągniętym przez inny samochód. Nawet hak holowniczy i pewne mocowanie liny nie zapewnią powodzenia w akcji przeprowadzanej zimą w trudnych warunkach.

Trudności w holowaniu samochodu latem

Podobnie jak zimą, skrajne temperatury mogą utrudnić wzięcie auta na hol także wiosną i latem. O ile w okresie od marca do maja nie trzeba się obawiać wielkich upałów, wysoka amplituda powoduje wówczas występowanie gwałtownych burz i obfitych opadów deszczu. W takich warunkach holowane auto może mieć problem z przyczepnością. Dodatkowym utrudnieniem jest zła widoczność i brak komunikacji między kierowcami obu samochodów. W okresie lipcowych i sierpniowych upałów musisz mieć pewność, że zakładasz do auta solidną linę. Niektóre tworzywa mogą wówczas zwiększać sprężystość, co również utrudnia kontrolę nad pojazdem. Samo zakładanie holu na haki samochodowe musi się odbywać z pewnością, że uchwyt holu jest pewnie zamocowany.

holowanie-latem

Za jakie zachowania dostaniesz mandat, holując auto?

Przepisy jasno określają, w jaki sposób holować samochody. Podczas tej operacji nie wolno przekroczyć dopuszczalnej prędkości. To odpowiednio 30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza nim. Mandat można otrzymać również za robienie tego na autostradzie. Nie wolno jednocześnie ciągnąć na haku holowniczym więcej niż jednego pojazdu. Nie może też tego robić samochód z przyczepą. Przy sprawnym układzie hamulcowym możesz użyć holu giętkiego. Jeśli hamulce odmówiły posłuszeństwa, na haki samochodowe zakłada się jego sztywną wersję. Przepisy mówią również o zachowaniu odległości między pojazdami. Sztywny hol nie może być dłuższy niż 3 metry, zaś giętki musi zmieścić się w odległości 4-6 metrów. Drogówka może skontrolować również oznakowanie obu aut. Kierowca pierwszego musi włączyć światła mijania, a drugiego umieścić w widocznym miejscu trójkąt i włączyć światła awaryjne, jeśli te są sprawne. Sam hol powinien również być odpowiednio oznakowany, czyli mieć biało-czerwone pasy lub przyczepioną chorągiewkę w takich kolorach.

Solidny hak holowniczy to podstawa

Jeśli zastanawiasz się, czy solidny zaczep z kulą przyda Ci się w aucie — oto kolejny powód, dla którego warto zaopatrzyć pojazd w ten przydatny podzespół. W naszej ofercie znajdziesz haki holownicze dopasowane do konkretnego modelu i rocznika samochodu, a dodatkowo proponujemy fachowy montaż w jednym z warsztatów, do którego będziesz mieć bardzo blisko. Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki!

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia