Co oznacza siła D haka holowniczego?

Przy zakupie tej części należy zwrócić szczególną uwagę na liczby podane dokumentach. Dobry produkt musi mieć tabliczkę znamionową, bez której diagnosta nie dokona odbioru instalacji i nie będzie można jej wpisać do dowodu rejestracyjnego. Pośród parametrów określonych przez producenta widnieje symbol „D” i wartość podana w kiloniutonach (kN). To kluczowa informacja, ważna także dla użytkownika, ponieważ służy do wyliczenia maksymalnego uciągu haka holowniczego. Czy powinna mieć wpływ na wybór konkretnego produktu w sklepie? Poznaj najważniejsze informacje na temat tej właściwości zaczepów samochodowych.

Jak obliczyć siłę haka holowniczego?

D oznacza siłę, którą wykazują się haki holownicze do samochodów osobowych. Jednostką siły jest niuton, więc pod oznaczeniem D znajdziesz wartość wyrażoną w kN. W przypadku zaczepów wzór na obliczenie siły D wygląda następująco:

D (kN) = [(max. masa przyczepy x max. masa samochodu) : (max. masa przyczepy + max. masa samochodu)] x (9,81 : 1000)

Najprawdopodobniej znajomość tego prawa fizyki nie będzie Ci potrzebna. Zgodnie z dyrektywą Regulaminu nr 55 EKG ONZ wartość D stanowi obowiązkową informację na tabliczce znamionowej i o jej podanie musi zatroszczyć się producent. Wyłącznie na tej podstawie w stacji diagnostycznej uzyskasz dopuszczenie zaczepu samochodowego do użytkowania.

sila-haka-hoolowniczego

Parametry haka holowniczego

A co, jeśli hak holowniczy nie ma podanej siły D na tabliczce? Prawdopodobnie oglądasz właśnie podzespół podobny do zaczepu, który jednak nim nie jest! Jak to możliwe? Do samochodów osobowych, które nie zostały przystosowane do ciągnięcia ładunku (np. Skoda Citigo) i nie mają odpowiedniej homologacji, produkuje się „urządzenia integrujące bagażnik rowerowy z nadwoziem pojazdu” mające kształt zaczepu z kulą. Nie wszyscy o tym wiedzą, a w licznych przypadkach dopiero podczas badań diagnostycznych okazywało się, że w dowodzie rejestracyjnym pojawi się wpis: „pojazd wyposażony w zaczep wyłącznie do bagażników rowerowych”. To dobra odpowiedź na pytanie, gdzie kupić hak holowniczy. W naszym serwisie zawsze uzyskasz kompletną informację na temat interesującego Cię produktu!

Siła „D” – co właściwie oznacza?

Zakres wartości siły D mówi o maksymalnych możliwościach haka samochodowego. Druga zasad dynamiki Newtona głosi, że jednostka siły jest konieczna do przyspieszenia masy 1 kg o jeden metr na sekundę do kwadratu. Czy to znaczy, że parametr D z tabliczki mówi o wartości maksymalnego obciążenia samochodu osobowego lub dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy? I tak, i nie. Na podstawie zdefiniowanej siły dopiero oblicza się maksymalną wartość ładunku podawaną w kilogramach. To kluczowa liczba, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w transporcie lądowym. Jeśli na tabliczce lub w dokumentacji nie podano maksymalnej dopuszczalnej masy ładunku, na podstawie wartości D wyliczy ją diagnosta w stacji kontroli pojazdów przy odbiorze zamontowanego haka holowniczego.

haki-holownicze-do-samochodow-osobowych

Co, jeśli przekroczysz wartość parametru?

W Internecie można znaleźć mnóstwo filmików, które pokazują, co dzieje się z przeładowanymi przyczepami do samochodów osobowych. Czasem wygląda to zabawnie, ale tak naprawdę odkształcone i zerwane haki holownicze powodują ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Zawsze dzieje się coś podobnego, gdy ciągnięty ładunek przekroczy dopuszczalną masę. To spowoduje, że na kulę zaczepu będzie oddziaływać siła przekraczająca wartość graniczną. W skrajnym przypadku dojdzie do czegoś więcej niż deformacja zewnętrznych elementów. Zdarza się, że przekroczona siła zrywa belkę konstrukcyjną, poważnie uszkadzając podwozie auta. Dlatego warto zapamiętać te wartości i wzory – w każdej chwili nawet orientacyjnie obliczysz, czy hak holowniczy w Twoim samochodzie osobowym nadaje się do przewozu konkretnego ładunku.

Dowiedz się więcej!

Twój zaczep dysponuje siłą w zakresie 5,15 – 20,55 kN. Tyle wynoszą wartości graniczne dla samochodów osobowych. Warto zawsze pamiętać o możliwościach, jakie mają modele aut i pasujące do nich haki samochodowe. Jeśli masz wątpliwości, czy Twój pojazd nadaje się do przetransportowania jakiegoś ładunku, nasz profesjonalny serwis zawsze służy niezbędnymi informacjami. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy od ręki wyjaśnią wszystkie wątpliwości.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia