Manualny i elektryczny hak holowniczy – który wybrać?

Żyjemy w czasach, w których już prawie wszystko może odbywać się automatycznie. Specjalne czujniki włączają światło, jednym przyciskiem otwiera się bramy, nawet do opuszczenia rolet w oknach nie trzeba już wstawać. Dlaczego inaczej miałoby być, gdy zdecydujesz się na montaż haka holowniczego? W wersji z napędem elektrycznym możesz go chować i wysuwać właśnie wtedy, gdy będzie potrzebny. I to wszystko bez ruszania się zza kierownicy! Sprawdź, czym różnią się auto haki chowane za zderzak w wersji automatycznej i manualnej.

Zaczepy chowane za zderzak – przyszłość, która właśnie się zaczyna

Na rynku są dostępne różnorodne modele zaczepów. Montowanie haków do samochodu wygląda bardzo podobnie – każdy model posiada belkę wstawianą do podwozia zamiast tylnej ramy. Różnice dotyczą widocznej części, czyli kuli. Może to być element montowany na stałe lub demontowalny. Jeśli chodzi o te drugą opcje, wyróżniamy auto haki:

  • wykręcane,
  • wypinane,
  • chowane pod zderzak.

W większości krajów UE już obowiązują przepisy zakazujące jazdy z wystającą kulą, nawet jeśli jest zabezpieczona. Oznacza to, że można zakładać ja do auta jedynie wtedy, gdy zamierzasz wykorzystać zaczep do holowania. W Unii Europejskiej obowiązuje przepis nakazujący rozstrzyganie podobnych kwestii zgodnie z Kodeksem Drogowym kraju rejestracji. Ale już ubezpieczyciele mogą odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli w Twoim aucie stwierdza pusty zaczep. Już wkrótce nasze przepisy zostaną dostosowane do norm europejskich i każdy auto hak będzie musiał mieć demontowalną kulę.

montowanie-haka-manualnego

Ręcznie chowane i wypinane haki holownicze

Decydując się na montaż haka holowniczego, od razu powinieneś wziąć pod uwagę jego wygodną eksploatację. Zaczep z kulą mocowaną na stałe kusi tym, że nie trzeba się nią później zajmować. Jednak w przypadku opcji zdejmowanej znaczenie ma sposób, w jaki się to robi. Najmniej wygodną wersją są zaczepy przykręcane – do ich założenia trzeba użyć narzędzi. Haki wypinane pionowo wymagają jedynie użycia kluczyka i dwóch prostych ruchów. Jednak najwygodniejsze będzie zamontowanie haka do samochodu elektrycznie chowanego za zderzakiem. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest automatyczne manualne wypinanie kuli. W najlepszych modelach wystarczy lekkie przekręcenie blokady i pionowe wysunięcie zaczepu. To wygodna opcja, jednak montowanie haka holowniczego automatycznego obsługiwanego elektrycznie nie wymaga żadnych operacji na zewnątrz. Jak to działa?

Co daje założenie haka do samochodu w wersji automatycznej?

Jak w przypadku każdego automatu, montaż haka holowniczego z elektrycznym napędem daje niesamowity komfort użytkowania. Oznacza to, że kula będzie zawsze gotowa do użytku bez konieczności jej wpinania czy dokręcania. Najczęściej takie zaczepy są dostępne jako opcja do wyboru podczas konfiguracji pojazdu w salonie sprzedaży. Wówczas założenie haka do samochodu następuje przed jego zakupem, a przycisk obsługi znajdzie się na desce rozdzielczej.

Brink, Westfalia i inni. Jakie standardy obowiązują przy hakach z napędem elektrycznym?

Niewidoczne, bezobsługowe auto haki elektryczne to standard zapoczątkowany przez firmę odpowiedzialną za innowacje, jeśli chodzi o układ holowniczy samochodu. Firma Westfalia stworzyła pierwszy zaczep automatyczny i dostarcza to rozwiązanie od roku 1987. Również produkty marki Brink wyznaczają trendy na rynku. Są niezawodne i zapewniają pełne bezpieczeństwo użytkowania. Przy montażu do samochodu zapewniają schowanie wystających części za zderzakiem lub w jego obrysie. Miejsce obrotu zewnętrznej konstrukcji i gniazdo elektryczne pozostają niewidoczne.

 elektryczny-hak-holowniczy

Zakup i montaż haka holowniczego z opcją automatycznego chowania na hakiholownicze.pl

Chowanie haka holowniczego bez wysiadania z pojazdu sprawia, że nie jest on narażony na zanieczyszczenia i korozję przez większość czasu jazdy . Dostępne w takiej wersji zaczepy wciąż jeszcze wymagają pełnego zintegrowania w warsztacie fabrycznym. Jednak to wciąż możliwe po zakupie auta. Jak na razie nie ma nowocześniejszego i bardziej wygodnego rozwiązania, jeśli chodzi o chowanie kuli. W naszym sklepie dowiesz się o możliwość założenia haka elektrycznego do samochodu we współpracy z naszymi partnerskimi warsztatami.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia