Masz samochód z hakiem holowniczym? Czy musisz martwić się o wyższe spalanie?

Zakup każdego doposażenia samochodu przeważnie poprzedza gruntowna analiza wszystkich za i przeciw. Cena i koszt montażu haka holowniczego to jedne z najczęstszych przedmiotów rozważań. Ale są i inne, takie jak na przykład jego funkcjonalność. Wiele osób planujących podróż z przyczepą kempingową lub okazjonalny transport w ramach gospodarstwa domowego zadaje sobie inne pytanie. O ile więcej paliwa trzeba zużyć, jeżdżąc z pustym bądź obciążonym z zaczepem? To kluczowe zwłaszcza w okresach, gdy ceny na stacjach benzynowych rosną w zastraszającym tempie. Sprawdź, czy użytkowanie auto haka generuje dodatkowe wydatki!

Odwieczna dyskusja wśród kierowców

Na forach tematycznych przybywa wpisów na temat jazdy z przewozem rowerów. Obciążać samochód z tyłu czy od góry? Zwolennicy montowania dodatkowego bagażnika lub platformy na dachu przywołują koronny argument. Jest nim cena zakupu i montażu haka holowniczego, który jest niezbędny do założenia uchwytu na jednoślady za samochodem. Jednak relingi i bagażnik na dach nie kosztują dużo mniej, za to zużycie paliwa podczas jazdy z dwoma rowerami na dachu przy prędkości 90 km/h zwiększa się o 30%. Na drogach ekspresowych i autostradach 110 km/h nie jest zawrotną prędkością. W takich warunkach auto z rowerami na dachu spali nawet o 60% benzyny, ON lub LPG więcej. Za to rowery z tyłu idealnie wpasują się w tzw. cień aerodynamiczny pojazdu, a zużycie wzrośnie zaledwie o 10-12%.

hak-hlowniczy-a-spalanie

Czy ciężar haka ma znaczenie?

Między bajki należy włożyć historie o zwiększonych wydatkach na jazdę z pustym zaczepem. Założenie haka do samochodu odbywa się poprzez wymianę tylnej belki na prawie identyczny element, tyle że wyposażony w kulę. Waga pojazdu pozostaje niezmieniona, nawet jeśli w grę wchodzi wyjątkowo ciężka część. Jest ona zawsze proporcjonalna do masy wozu i niczego nie zmienia w jego właściwościach. Z kolei miejsce montażu układu holowniczego gwarantuje jej zerowy wpływ na aerodynamikę. Puste auto haki to zerowy poziom wzrostu spalania w samochodzie.

Waga przewożonych przedmiotów na haku

Dodatkowe zużycie paliwa pojawia się, dopiero gdy na auto haku znajduje się ładunek. Zgodnie z prawami fizyki decyduje o tym zwiększona masa układu pojazd + przyczepa. Również warunki jazdy i aerodynamika sprawiają, że wskaźnik paliwa cofa się szybciej. Wielu użytkowników przyczep kempingowych zauważa, że samochód kombi jako dużo niższy od „budki generuje wyższe zużycie niż np. van. Kierowcy z doświadczeniem w karawaningu stosują również odpowiednią technikę jazdy – dopasowują prędkość do ukształtowania terenu, a nawet kierunku wiatru. W większości tego typu analiz pojawia się średnia wartość zużycia paliwa (przy przeciętnej masie ładunku 900 kg) na poziomie 30%. Oznacza to, że na niektórych odcinkach np. w górzystym terenie może to być nawet 60-70%.

montaz-haka-holowniczego

Czy rodzaj silnika w samochodzie robi różnicę?

Podczas jazdy z obciążeniem na haku kluczową rolę odgrywa także model pojazdu, który pełni funkcję holownika. Im wyższa pojemność i moc silnika, tym zużycie będzie niższe. Jeśli chcesz zakładać na zaczep ciężary powyżej tony, silnik Twojego samochodu powinien mieć odpowiednią pojemność i moc. Mniejsze auta z ładunkiem, jadąc pod górę, mogą zużywać nawet dwukrotnie więcej paliwa niż bez obciążenia. Pomogą tu jedynie umiejętności kierowcy, który potrafi odpowiednio rozpędzać się przed podjazdami. Jednak nie zawsze da się to zrobić, zatem silnik o pojemności powyżej 2.0 to jedyny sposób, by nie „piłować” wozu podczas startu i dochodzenia do prędkości 80-100 km/h.

Specjaliści doradzają!

Znawcy tematu podkreślają – założenie haka do samochodu umożliwia niezależny transport. Niezależnie od dodatkowych kosztów paliwa własna przyczepa kempingowa bądź przewozowa oznacza mniejszy wydatek niż opłacenie noclegów na urlopie czy wynajęcie firmy przewozowej. Cena zakupu i montażu haka holowniczego zamortyzuje się tym szybciej, im częściej będziesz z niego korzystać. Jednak podczas eksploatacji warto sprawdzać zużycie paliwa w różnych sytuacjach. Dzięki temu lepiej przewidzisz i zaplanujesz przejazd z obciążeniem na zaczepie. Sprawdź na hakiholownicze.pl, ile zapłacisz za zaczep i jego założenie – nasi eksperci bezbłędnie doradzą Ci najlepszą opcję!

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia