Bagażniki rowerowe montowane na haku holowniczym. Który wybrać?

 

Dzięki nim możemy zabrać ze sobą rowery na wakacje lub w miejsce, gdzie zamierzamy uprawiać jazdę rekreacyjną. Bagażniki rowerowe to jedne z najczęściej wybieranych akcesoriów samochodowych, a pytanie: „Na dachu czy z tyłu?” króluje w komentarzach i na forach tematycznych w sieci. Nie rozstrzygając definitywnie tej kwestii, pragniemy wskazać, jakie unikalne możliwości oferują bagażniki na stały, ręcznie wypinany bądź automatyczny hak holowniczy. Sprawdź, jak zaczepy samochodowe poszerzają możliwości auta w zakresie bezpiecznego i praktycznego transport jednośladów.

Co musisz wiedzieć o bagażnikach rowerowych?

W trasie zawsze mija się wiele aut wiozących rowery na dachu lub z tyłu pojazdu. Mocowanie u góry ma swoje wady i zalety, ale zajmiemy się zupełnie innym sposobem na przewóz rowerów. Pamiętaj, że nie wszystkie bagażniki rowerowe, które możesz zobaczyć z tyłu samochodów, są montowane na haku holowniczym z kulą. W ofercie firm produkujących akcesoria transportowe znajdziesz również platformy mocowane do klapy bagażnika samochodowego. Minusem rozwiązania jest ograniczona liczba modeli aut i typów nadwozia, do których można dobrać bagażnik tego typu. To alternatywa dla pojazdów, w których nie ma zaczepu, jednak gdy ktoś nim dysponuje, raczej nie powinno się rozważać montażu na klapie. Bagażnik na hak holowniczy mocowany do kuli jest zdecydowanie solidniejszą opcją.

bagażnik rowerowy na hak holowniczy

Platforma rowerowa na haku – wady i zalety

Na rynku przybywa akcesoriów do przewozu rowerów. Wygoda i komfort użytkowania zależy nie tylko od modelu platformy. Istotne jest również, jaki hak holowniczy z kulą mamy w swoim aucie. Przy wyborze konkretnego rozwiązania zawsze należy rozważyć własne preferencje — liczbę i rodzaj przewożonych rowerów, przyzwyczajenia dotyczące jazdy czy umiejętność obsługi konstrukcji. Czy bagażniki na tył ograniczają pole widzenia i mogą być problemem dla kierowców używających lusterka wstecznego wewnątrz samochodu? Po kilku kwadransach jazdy kierowcy przestają dostrzegać różnice. Są też bardziej wymagające, jeśli chodzi o manewrowanie i parkowanie auta. Jednak to właśnie solidny, sprawdzony hak holowniczy ze sklepu z markowymi akcesoriami daje gwarancję, że podczas przewozu rowerów nie spotkają Cię żadne niespodzianki. Jeśli tylko jednoślady zostaną zamocowane zgodnie z instrukcją, w porównaniu do wersji dachowej możesz liczyć na:

  • brak możliwości poluzowania się i przemieszczania rowerów w trakcie jazdy,
  • łatwą obsługę, zarówno przy zakładaniu platformy, jak i wygodnym mocowaniu jednośladów,
  • dużą oszczędność paliwa,
  • mniejszy hałas podczas podróży,
  • niewielkie rozmiary i proste przechowywanie po sezonie.

Wytrzymałość haka holowniczego

Wybierając bagażnik rowerowy, zwróć uwagę, jaki hak holowniczy masz w samochodzie. Ważne, by zgadzały się najważniejsze parametry, a szczególnie wytrzymałość. Stały czy automatyczny hak holowniczy — do każdego z nich możesz zamocować rowery. Jeśli dopiero rozważasz zakup zaczepu, zwróć uwagę na obciążenia wybieranego podzespołu. Inaczej niż w przypadku transportu przyczepy, przy używaniu platformy na rowery na hak działają siły o wektorze pionowym. Dlatego najlepiej wybrać produkt o wzmocnionych parametrach. Standardowo obciążenie wynosi 60 kg, co oznacza, że w przypadku platformy na cztery jednoślady będziesz musiał sprawdzać wagę każdego z nich. Lepiej nie przekraczać obciążeń podanych na tabliczce znamionowej, więc idealnym rozwiązaniem będzie wzmocniony hak holowniczy ze specjalistycznego sklepu.

jaki hak holowniczy z kulą

Dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie?

Funkcjonalność, wygoda i oszczędność wskazują na bagażnik mocowany do kuli. A sam zaczep? Czy jego zakup i montaż w autoryzowanym punkcie nie podwyższają kosztów przedsięwzięcia? Pamiętaj, że możesz używać go nie tylko do transportu rowerów! Ta inwestycja otwiera przed Tobą mnóstwo możliwości. Transport materiałów budowlanych, sprzętów i narzędzi, łodzi czy przyczep kempingowych przestanie być jakimkolwiek problemem.

Dopasuj bagażnik do swoich preferencji

W naszym sklepie z hakami holowniczymi znajdziesz produkty, które będą najlepszym oparciem Twojego nowego bagażnika rowerowego. Wybierając go, zwróć uwagę na rozmiary, prostotę montażu i demontażu oraz sposób mocowania jednośladów. Najlepsze modele umożliwiają wykonanie tych czynności jednym ruchem ręki. Wybierz automatyczny hak holowniczy o zwiększonej wytrzymałości i nowoczesny, składany bagażnik rowerowy z autonomicznymi kółkami dla większej wygody. Ten zestaw znacznie zwiększy poziom przyjemności z podróżowania dla Twoich pasażerów.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia