W jaki sposób bezpiecznie przewozić rower na haku holowniczym?

Bagażnik rowerowy na haki holownicze do samochodów osobowych to optymalne rozwiązanie dla wszystkich miłośników jednośladów. Mocowanie ich za pojazdem powoduje mniejsze zużycie paliwa i zapewnia wygodny załadunek oraz dostęp do przewożonego sprzętu. Wystarczy jedynie dobrać właściwy model do zamontowanego uchwytu. Sprawdź, jak dopasować tylną platformę lub wieszak na rowery do Twojego auta.

Dobór odpowiedniego haka jest kluczowy

Rozglądasz się za odpowiednim bagażnikiem? Warto wziąć to pod uwagę już wtedy, gdy zastanawiasz się, jaki hak holowniczy wybrać. W przypadku najmniejszych samochodów osobowych (np. Toyota Yaris) każdy typ zaczepu może posłużyć jedynie do zamocowania uchwytu na jednoślady – konstrukcja auta uniemożliwia ciągnięcie przyczep z ładunkiem. Najważniejsze, by przed zakupem haka holowniczego oprócz ceny i funkcji sprawdzić także dopuszczalną siłę nacisku pionowego. To kluczowy parametr, jeśli chodzi o udźwig bagażników na trzy rowery. Zależy on od marki samochodu – wszystkie wersje uchwytu do jednego auta zawsze będą miały identyczną wartość.

hak holowniczy do roweru

Przepisy i zalecenia dotyczące przewożenia roweru na haku

Od roku 2016 właściciele bagażników rowerowych na hak holowniczy śpią spokojniej. 2 stycznia tego roku weszło w życie rozporządzenie o możliwości wydania kierowcom trzeciej tablicy rejestracyjnej. Wcześniej obowiązywał przepis o konieczności umieszczenia na bagażniku rowerowym świateł (podobnie jak w przypadku przyczepy towarowej lub kempingowej) oraz tablicy rejestracyjnej. Pierwszy wymóg nigdy nie sprawiał problemów, ponieważ każdy bagażnik na hak holowniczy zakupiony w sklepie jest wyposażony w stałą lub ruchomą listwę z oświetleniem, którą łączy się z pojazdem na wiązkę 7-PIN lub 13-PIN. Jednak umieszczenie na nim tablicy rejestracyjnej do momentu wprowadzenia nowego rozporządzenia zawsze było dużym problemem. Uchwyt na rowery montowany z tyłu zawsze zasłania tablicę na samochodzie, więc pomysłowi właściciele uciekali się do półśrodków, np. malując litery czarnym markerem na kartonie. Zgłoszenie się po trzecią tablicę do Wydziału Komunikacji (można ją zamówić także podczas rejestrowania auta) rozwiązuje ten dylemat na dobre.

Jaką platformę na hak wybrać?

Wszystkie haki holownicze do samochodów osobowych mogą posłużyć do transportu rowerów. Montaż i demontaż uchwytów rowerowych (dotyczy to także załadunku) jest dużo prostszy niż w przypadku bagażników dachowych. Dlatego najczęściej wybierają je osoby, które okazjonalnie potrzebują sprzętu do przewozu jednośladów, np. gdy raz do roku wybierają się na urlop. Bagażnik na hak holowniczy w dobrej cenie to inwestycja na lata, dlatego najlepiej od razu ustalić, ile rowerów będziesz zabierać ze sobą. Poza tym pomyśl o modelu odchylanym przy pomocy specjalnego pedału – w ten sposób uzyskasz nieograniczony dostęp do bagażnika. Niemal wszystkie produkty na rynku zapewniają jazdę bez oporów powietrza, a w porównaniu do mocowania na dachu gwarantują o wiele mniejsze zużycie paliwa. W przeciwieństwie do modeli montowanych na klapie bagażnika platforma na hak z prawidłowo zamocowanymi rowerami nie stwarza ryzyka zarysowania karoserii lub szyby.

najlepszy hak holowniczy

Prawidłowy sposób transportu roweru – sprawdź, jak to zrobić poprawnie

Bagażniki na auto haki to sprzęt uniwersalny. Pasują do każdego rodzaju zaczepów, jednak warto sprawdzić, jak konkretny produkt zachowuje się w kontakcie z danym modelem samochodu. Samo mocowanie na kulę nie powinno być kłopotliwe, jednak obrys karoserii może mieć wpływ na dostęp do prowadnic i samej platformy. Jeśli chodzi o rozwiązania z montażem na haku holowniczym, bezpieczniej jest korzystać z platform, na których jednoślady przewozi się w pozycji stojącej. Wersje zawieszane nie dają stabilności na takim samym poziomie i trudniej na nich zamocować rowery damskie.

Najlepsze haki samochodowe tylko u nas!

Wybierając hak holowniczy w naszym sklepie, możesz mieć pewność, że będą do niego pasować rozmaite modele platform rowerowych mocowanych z tyłu auta. W dobrej cenie zyskujesz rozwiązanie, które daje możliwość urozmaiconego zastosowania. Bagażnik na rowery zamontowany na kuli haka z homologacją i gwarancją bezpieczeństwa zapewni Ci stuprocentowy komfort podróży z najbliższymi i udany urlop. Wybierz najpewniejszy transport jednośladów z platformą na zaczepie. Szerokiej drogi!

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia