Hak holowniczy w aucie elektrycznym – to trzeba wiedzieć!

Samochody elektryczne coraz częściej pojawiają się na drogach. Powszechnie uważane za przyszłość motoryzacji, na razie są ciekawym, innowacyjnym segmentem rynku samochodowego. Dopiero odkrywamy ich możliwości, dlatego co jakiś czas pojawia się pytanie, jak w przypadku „elektryków” sprawdzą się funkcje, do których przyzwyczaiły nas dobrze znane auta spalinowe. Dotyczy to między innymi haków holowniczych. Czy do samochodów elektrycznych można tak samo łatwo zamontować auto haki?

 

Co na ten temat mówią przepisy?

Samochody elektryczne na pierwszy rzut oka nie różnią się od tradycyjnych pojazdów. Jednak konstrukcja podwozia jest w nich zupełnie inna niż w autach spalinowych. Tu każdy centymetr kwadratowy powierzchni jest na wagę złota, a właściwie – na wagę dodatkowej mocy akumulatora. Innym problemem jest powszechnie stosowane w nowych wozach klejenie blach zamiast zgrzewania. Z kolei regulacje prawne dotyczące homologacji haków holowniczych i kul nie zmieniły się, ponieważ tutaj priorytetem jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Nowe auta również obowiązuje Regulamin 55 EKG ONZ. Dlatego producenci samochodów z segmentu elektro muszą nieźle się nagimnastykować, by zaproponować kierowcom opcję holowania.

hak-holowniczy-samochod-elektryczny

Dostępność haków do konkretnych modeli

Nie wszyscy producenci oferują możliwość zamontowania haka holowniczego z kulą do konkretnych modeli. Ci, którzy zostawiają kierowcom możliwość wyboru, wymagają takiej opcji podczas konfiguracji zamówionego samochodu. Tak, tak – w autach z górnej półki, o najwyższych osiągach, można zażyczyć sobie wygospodarowania miejsca na auto hak. W przypadku „elektryków” musisz sprawdzić odpowiednio wcześniej, czy w dowolnym momencie możesz nabyć hak holowniczy z montażem w dobrej cenie i bezproblemowo go zainstalować. W jakich modelach konstruktorzy już przygotowali miejsce na zaczep? Oto przykładowe wersje różnych marek:

  • Peugeot e-2008,
  • Renault Zoe,
  • Hyundai Kona,
  • Kia e-Soul,
  • Opel Corsa F,
  • VW Golf VII e-golf,
  • Nissan Leaf,
  • Toyota Proace,
  • Mercedes eSPRINTER,
  • Fiat Fiorino.

O tym, czy w przyszłości będziesz mógł zainstalować auto hak, musisz pomyśleć jeszcze przed odebraniem swojej hybrydy z salonu. Pamiętaj, że ceny haków holowniczych do tych samochodów mogą być wyższe niż do tradycyjnych aut na paliwo płynne. Jeśli kupujesz wóz z drugiej ręki, zapytaj o to, czy jest przystosowany do montażu zaczepu.

Problemy, które należy uwzględnić

Kolejną kwestią jest to, do czego można wykorzystać hak holowniczy i jego kulę podłączoną do samochodu z napędem elektrycznym lub hybrydowym. Producenci zaczepów są zdezorientowani, ponieważ trudno uzyskać homologację w przypadku samochodu bez sprawdzonej siły uciągu i wytrzymałości. Z kolei firmy motoryzacyjne nie stawiają wyposażenia samochodu w hak na pierwszym planie. Tajemnicą poliszynela jest, że nowe modele wypuszczane na rynek śrubują deklarowane zasięgi. Informacje o możliwości przejechania teslą czy hyundaiem na akumulatorze 400 km pobudzają wyobraźnię. Ciągnięcie ładunku na haku holowniczym znacznie zmniejszy liczbę kilometrów możliwych do przejechania przy jednym ładowaniu, dlatego nie jest to priorytet w segmencie „elektryków”.

ceny-hakow-do-auta-elektrycznego

Czy hak holowniczy w aucie elektrycznym się sprawdzi?

Jednak kierowcy aut elektrycznych nie są pozbawieni wszystkich atutów, które dają haki holownicze z solidną kulą. Producenci coraz częściej odpowiadają na potrzeby Klientów i starają się uwzględnić auto haki w swojej ofercie. Jednak trzeba stwierdzić, że jeszcze nie są one przewidziane do użytku z przyczepami ładunkowymi lub kempingowymi. Tesla ciągnąca równie luksusową łódź to wciąż widok przyszłości. Obecnie zaczepy kulowe do aut hybrydowych są tworzone raczej z myślą o przewożeniu rowerów i nart. Mimo to dla posiadaczy ekologicznych aut, którzy dodatkowo cenią aktywność, to najlepszy sposób, by zorganizować wypad na zimowe szaleństwo lub przejażdżkę jednośladem.

Przesiadasz się na auto elektryczne? Zobacz, czy możesz zamontować do niego hak holowniczy!

Zmiana samochodu jest dość absorbująca, dlatego może Ci umknąć, czy Twój pojazd jest przystosowany do zamontowania zaczepu. Choć ceny haków holowniczych do aut na prąd mogą być wyższe od standardowych, warto mieć w zanadrzu taką opcję. Obecnie wprowadzane na rynek modele nie mają zbyt imponujących parametrów, jeśli chodzi o uciąg. Jednak nowoczesne, łatwo demontowane bagażniki narciarskie i rowerowe również mogą Ci się przydać. Sprawdź, czy w Twoim „elektryku” możesz założyć odpowiedni moduł, zamów u nas hak holowniczy z montażem w dobrej cenie i skorzystaj z pomocy w jednym z zaprzyjaźnionych warsztatów.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia