Jak wybrać hak holowniczy do auta dostawczego?

Samochody dostawcze to najczęściej najważniejszy sprzęt w firmie. Czy masz czasem wrażenie, że jest w nich coraz mniej luzu i najchętniej powiększyłbyś dwukrotnie miejsce na ładunek? Jest na to prosty sposób. Stosując go, zwiększysz ładowność swojej furgonetki nawet dwukrotnie! Wystarczy dowiedzieć się, gdzie kupić hak holowniczy specjalnie do dostawczaka, zaopatrzyć się w przyczepę o pożądanej pojemności – i gotowe! Zauważ, że coraz więcej samochodów transportowych średniej wielkości ciągnie mniejszy lub większy ładunek. Właśnie w ten sposób zwiększa się pojemność lub zaopatruje się busa osobowego w przestrzeń bagażową.

 

Różnice w konstrukcji haków holowniczych

Tu pada najistotniejsze pytanie: jaki hak holowniczy wybrać? Większość samochodów dostawczych potrzebuje specjalnego rodzaju zaczepu z odkuwką, montowanego bezpośrednio do tylnej belki na dwa lub cztery otwory. To standard w przypadku samochodów ciężarowych i dostawczych. Dokładne określenie modelu jest możliwe po identyfikacji marki i rocznika pojazdu. W naszym serwisie możesz w tym celu skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki, która pomaga skojarzyć zaczep konkretnego producenta z modelem Twojego auta. Niektóre z nich (np. samochody dostawcze Iveco) mogą wymagać haka z czterema mocowaniami lub specjalnej konstrukcji zwanej „łabędzią szyją”. To głęboko wygięty kształt, kierujący się pionowo od linii montażu. Najbardziej zaawansowani technologicznie producenci opracowali również haki z kulą wypinaną do busów.

hak-holoniczy-do-auta-dostawczego

Hak z kulą flanszową – co to za rodzaj?

Ten rodzaj podzespołu nosi nazwę haka z kulą flanszową. Choć jest mocowana na stałe do belki za pomocą dwóch lub czterech śrub, łatwo ją wymienić w razie objawów zużycia bez konieczności wyjmowania reszty konstrukcji haka holowniczego. Właśnie tego typu odkuwki są stosowane w pojazdach dostawczych i ciężarowych, gdyż są proste do wymiany, a koszt należy określić jako bardzo niski. Odkuwki obciążane kilkutonowymi ładunkami przy świadczeniu usług transportowych ulegają relatywnie szybkiemu zużyciu. Prosta konstrukcja i zasada działania sprawiają, że to standard w użytkowaniu pojazdu. Osoby korzystające z dodatkowej ładowni w postaci przyczepy samochodowej wliczają eksploatację kuli do ceny transportu.

Czym są uniwersalne belki do haków?

Ten rodzaj haków holowniczych wyróżnia się dużą wytrzymałością – dobrze zamontowana belka i kula flanszowa umożliwią ciągnięcie ładunku nawet do 3,5 tony, a nacisk pionowy wynosi w niej nawet 200 kg. Wiele produktów tego typu to uniwersalne podzespoły z regulacją szerokości do zamontowania w różnych modelach aut. Belki uniwersalne takich firma jak Brink lub Westfalia charakteryzują się możliwością dopasowania innego rodzaju kuli flanszowej podczas wymiany części. Umożliwiają to specjalne adaptery, dzięki którym bez trudu można przejść z mocowania na dwie śruby do opcji z czterema otworami – i na odwrót. Takie rozwiązanie stosuje się, gdy do konkretnego modelu pojazdu nie można znaleźć dedykowanego haka.

hak-z-kula-do-busa

Co musisz wiedzieć, zanim zamontujesz hak do auta dostawczego

Wybór i montaż odpowiedniego haka możesz przeprowadzić samodzielnie lub z pomocą naszego serwisu oraz jednego z autoryzowanych warsztatów na terenie całego kraju. Cena montażu haka holowniczego nie jest wysoka, za to skorzystanie z oferty hakiholownicze.pl pozwala na pewne wykorzystanie wszystkich możliwości, jakie zapewniają haki holownicze do samochodow osobowych lub dostawczych. W przypadku tej drugiej opcji, ze względu na stałą eksploatację belki i kuli przy dużych obciążeniach zespolenie podzespołu z autem wymaga wprawy i fachowej wiedzy. Belka zaczepu musi znaleźć się na swoim miejscu i dokładnie pasować do konstrukcji podwozia konkretnego modelu. Przed wyborem sprawdź również, jaki rodzaj odkuwki nadaje się do Twojego auta dostawczego.

Zaufaj poradom specjalistów!

Dedykowana do modelu auta kula flanszowa to najprostszy i najbardziej ekonomiczny sposób na podwojenie możliwości transportowych firmy. Zanim dowiesz się, jaki hak holowniczy wybrać, skorzystaj z wyszukiwarki lub umów się na rozmowę z jednym z naszych ekspertów. Optymalny dobór produktu to dobry krok w stronę bezpiecznej eksploatacji przyczepy z dodatkowym ładunkiem. Pamiętaj, że wszystkie haki holownicze w naszym sklepie pochodzą od wypróbowanych producentów i posiadają niezbędne atesty oraz homologacje. Sprawdź naszą ofertę i wybierz pasujący zaczep w profesjonalnym sklepie.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia