Rozmiar kuli haka holowniczego – czy każda ma 50 mm?

Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego używane przez nas przedmioty mają takie, a nie inne wymiary. Hak holowniczy i kula również nie stanowią wyjątku pod tym względem. Jednak w każdej kwestii może tkwić głębszy sens. Pytając o rozmiar najważniejszej części zaczepu, jednocześnie podejmujemy wątek bezpieczeństwa. W tym kontekście 50 mm średnicy nabiera zupełnie nowego znaczenia. Skąd wzięło się te 5 cm? Dlaczego należy pilnować, by hak holowniczy po montażu i eksploatacji nie zmienił swojego rozmiaru nawet o milimetr? Odpowiedź znajdziesz w kilku następnych akapitach.

Kula haka holowniczego – na początek trochę historii

Firma Westfalia Automotive w latach 20 XX wieku musiała zmierzyć się ze słabnącym popytem na powozy konne. Zamiast walczyć z postępem, w rodzinnej firmie z Weidenbruck wymyślono i stworzono akcesoria do samochodów. Najpierw powstała tam plandeka z foliowanymi oknami. Następnie w roku 1934 opatentowano i przekazano do montażu samochodowy zaczep kulowy. Od pierwszych egzemplarzy do haków holowniczych dostępnych dziś w sklepach kula ma dokładnie taki sam rozmiar.

rozmiar-kuli-haka-holowniczego

Magiczne 50 mm

Dlaczego tyle? Nie znamy dokładnie okoliczności wytoczenia pierwszego elementu, ale 50 mm wydaje się optymalnym rozwiązaniem. Prawdopodobnie testowano także inne wersje. Okazało się, że mniejsza średnica ograniczałaby manewrowanie przyczepą, większa powodowałaby niebezpieczeństwo zsunięcia się lub nawet wypięcia ładunku. Od samego początku priorytetem dla konstruktorów Westfalii było bezpieczeństwo – to nie zmieniło się aż do dzisiaj. Haki holownicze z kulą wypinaną lub chowaną wciąż chronią pojazdy i przyczepy przed wypięciem.

Odstępstwa od normy i wyjątki

Czy każdy zaczep kulowy jest zwieńczony idealną, sferyczną bryłą o średnicy 50 mm? Jak w niemal każdym przypadku, specyfikacja techniczna (w tym wypadku norma ISO 50) dopuszcza minimalną różnicę. Jeśli chodzi o hak holowniczy, kula może być mniejsza od podanego formatu o 0,2 lub nawet 0,3 mm. Oznacza to, że jej minimalny rozmiar liczy sobie dokładnie 49,7 mm. Dokładność do dziesiątych części milimetra ma tutaj kluczowe znaczenie. To nie tylko format haka holowniczego ze sklepu, ale także granica bezpieczeństwa. Mniejszy zaczep oznacza realną groźbę wypięcia ładunku, co jest poważnym niebezpieczeństwem, zwłaszcza podczas jazdy. Pamiętaj, że każdy zgubiony ładunek naraża osoby w samochodach jadących za Tobą.

haki-holownicze-z-kula

Kiedy rozważyć wymianę kuli haka holowniczego?

Odłączenie przyczepy kampingowej lub innego ładunku na kołach podczas jazdy może przynieść katastrofalne skutki. Należy je rozważać nie w kategoriach wypadku drogowego, ale potencjalnej katastrofy w ruchu lądowym. Jeśli na ruchliwej autostradzie kierowca w jednej chwili stracił kontrolę nad ładunkiem, stanie się on siejącym spustoszenie obiektem. Dlatego normy bezpieczeństwa mówią jednoznacznie: hak holowniczy z kulą o średnicy np. 49,4 mm nadaje się wyłącznie do wymiany. Ścieranie powierzchni metalowej bryły to nieuniknione zjawisko. Można je jedynie spowolnić, przestrzegając planowych czynności konserwacyjnych, takich jak czyszczenie i smarowanie. Jednak jak każda część do auta zaczep kulowy również podlega wyeksploatowaniu. Po stwierdzeniu nieprawidłowej średnicy trzeba pomyśleć o ponownym montażu nie tylko kuli, ale także całego haka holowniczego – dla dobra własnego, pasażerów i uczestników ruchu drogowego.

Zdaj się na profesjonalistów!

Sprawdź swój zaczep i koniecznie zmierz średnicę kuli. Pamiętaj, że haki w samochodach z USA mogą się różnić, a poza tym podane są najpewniej w calach. Jedynie dokładny pomiar pozwoli Ci określić, czy nadal możesz mocować do niego przyczepy. Nowy hak holowniczy w naszym sklepie wcale nie musi okazać się astronomicznym wydatkiem. Na hakiholownicze.pl znajdziesz duży wybór stałych, wypinanych, odkręcanych i chowanych zaczepów kulowych do wszystkich modeli aut. Dzięki naszej wyszukiwarce od razu dopasujesz odpowiedni produkt do marki, a nawet modelu i rocznika pojazdu. Jeśli Twój stary zaczep nie może być dłużej eksploatowany, postaw na opcję z montażem w korzystnej cenie u jednego z naszych sprawdzonych partnerów. Znajdziesz go w promieniu 50 km miejsca zamieszkania!

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia