Eksploatacja haka holowniczego jesienią – zwróć na to uwagę

Dobry hak montowany do samochodu to raczej element prawie bezobsługowy. Prawie, bo jak każdy podzespół motoryzacyjny wymaga uwagi i regularnego sprawdzania. Należy to robić zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym, gdy jest narażony na wilgoć i zabrudzenia. W przeciwnym razie może okazać się, że masz w swoim wozie część zupełnie nienadającą się do eksploatacji. O czym należy pamiętać przy kontroli zaczepu? Przeczytaj ten wpis i sprawdź, czy Twoje auto jest gotowe do holowania z nadejściem słotnych dni.

Hak holowniczy kontra jesienna szaruga

Haki holownicze wykonuje się przeważnie z wytrzymałego stopu stali. Są przewidziane do ogromnych obciążeń, wytrzymują ogromne tarcie, ale bywają też narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jesienne spadki temperatur i mgły powodują poranne skraplanie, przez co metalowe części są narażone na atak korozji. Dotyczy to zwłaszcza samochodów parkowanych na zewnątrz, ale nie tylko. Jeśli przed każdym sezonem nie zadbasz o swój hak, po kilku latach zacznie poważnie rdzewieć. Haki holownicze są szczególnie wrażliwe w okolicy kuli zaczepu. Przed założeniem przyczepy lub bagażnika rowerowego jej powierzchnia musi być równa, gładka i pozbawiona rdzawego nalotu. Zamiast czyścić kulę lub, co gorsza, zamawiać ponowne montowanie haka do samochodu, zadbaj o jej kondycję co najmniej raz w roku przed pojawieniem się jesiennych przymrozków.

hak-holowniczy-jesienia

Jak zadbać o kulę haka?

Najlepszym sposobem ochrony haka holowniczego jest regularne smarowanie go i nakładanie specjalnej nasadki na główkę kuli. Odpowiednio założony kaptur z gumy lub tworzywa sztucznego pomoże chronić zaczep. Pamiętaj o nim podczas jazdy po mokrej, błotnistej nawierzchni, śniegu lub błocie pośniegowym. Niektórzy kierowcy używają tego, co mają pod ręką — piłki tenisowej, jednorazowej rękawiczki winylowej, a nawet kawałka stretchu. Jednak tylko odpowiednio dopasowana, specjalistyczna osłona w pełni ochroni go w niesprzyjających warunkach. Kapturek dopasowany do zaczepu jest bardzo ważny, ale to nie wystarczy! Podstawowym zabezpieczeniem przed piaskiem, śniegiem, wilgocią i błotem pośniegowym po założeniu haka do samochodu jest pokrycie kuli specjalnym smarem.

Pamiętaj o smarowaniu!

Specjalny preparat w ograniczony sposób przyciąga niepożądane drobinki. Smary mają na celu zmniejszenie tarcia między kulą zaczepu a mocowaniem przyczepy, co zmniejsza zużycie każdego elementu. Poza tym zabezpiecza delikatną sferę kuli przed zanieczyszczeniami, które dostają się na jego powierzchnię. Jednak nie wystarczy nałożyć preparatu i zostawić całość na kilka lat. Jesienny przegląd to doskonała okazja, by starannie usunąć starą powłokę i wymienić ją na nową. W ten sposób ze starym smarem usuwa się niepożądane zabrudzenia. Należy pamiętać, że resztki usuwa się zarówno z auto haka, jak i łącza przyczepy. Takie rutynowe założenie zapewni bezpieczne i trwałe połączenie ładunku z samochodem.

jak-dbac-o-hak-holowniczy

Problemy z elektryką? Możesz im zapobiec!

Kolejną kwestią do sprawdzenia na hakach samochodowych jest układ elektryczny. Zanieczyszczone lub uszkodzone styki w gnieździe lub wtyczce mogą nie przewodzić prądu, powodując wyłączenie tylnego oświetlenia przyczepy. Dlatego trzeba je regularnie sprawdzać i czyścić specjalnym preparatem. W razie potrzeby należy je wymienić, ale to i tak lepsze niż ponowne założenie haka holowniczego. W przewodach miedzianych kolorem ostrzegawczym jest zielony — kolor utlenionej miedzi. Tu także wilgoć i śnieg są podstawowymi czynnikami ryzyka. Przewody należy sprawdzać niezależnie od zastosowanych osłon i zabezpieczeń, gdyż ich stan może zależeć nawet od niewielkich zmian warunków atmosferycznych. Przy większej awarii trzeba działać samemu lub czym prędzej umówić się z fachowcem.

Masz wątpliwości? Zapytaj fachowca w sklepie hakiholownicze.pl

Znajdziesz go na liście warsztatów partnerskich na naszej stronie internetowej. Zadzwoń po poradę tam, gdzie wykonywałeś montaż haka holowniczego. W razie potrzeby służymy pomocą — nasz pracownik pomoże Ci ocenić, czy wystarczy zwykła konserwacja, czy jakieś elementy auto haka nadają się do wymiany. Zadbaj o swój zaczep, a bez problemu będziesz z niego korzystać przez wiele lat!

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia