Wiązka elektryczna haka – tego o niej nie wiedziałeś!

Wyposażenie samochodu w zaczep kulowy znacznie zwiększa jego potencjał. Auto osobowe nagle zamienia się w wielofunkcyjny pojazd. Od teraz możesz nim transportować materiały budowlane, wywozić gruz, wybrać się z rowerami na Roztocze lub z łodzią na Mazury. Jednak montaż haka holowniczego to nie wszystko – musisz do niego dopasować odpowiednią wiązkę elektryczną. Nie jest to zbyt skomplikowane, zwłaszcza jeśli skorzystasz z opcji instalacji zaczepu w jednym z zaprzyjaźnionych warsztatów blisko Twojej lokalizacji. Zanim tam trafisz, oprócz modelu auto haka dopasowanego do modelu i rocznika powinieneś zamów właściwe złącze.

7 PIN czy 13 PIN. Jaka wiązka powinna znaleźć się w Twoim samochodzie?

Do wyboru masz opcje różniące się liczbą mikrowtyków. Zdecydować się na tańszą wersję 7-pinową czy zainwestować w bogatszą wiązkę 13-pinową? Wbrew pozorom nie jest to decyzja motywowana jedynie wymogami portfela. Oprócz rozmieszczenia pinów najważniejsza różnica polega na tym, że 13-pin obsługuje światło wsteczne, a przy 7-pin nie ma takiej możliwości. Jeśli planujesz zakup lub eksploatację przyczepy na auto hak o DMC (dopuszczalna masa całkowita) większym niż 750 kg, zgodnie z wymogami Kodeksu Drogowego musi ona zostać wyposażona w światła cofania. Podczas kontroli policyjnej odpowiesz za niedziałające oświetlenie tak, jakby uległo ono awarii. Przy wystawianiu mandatu funkcjonariusz nie uwzględni tłumaczenia, że przyczyną było założenie nieodpowiedniej wiązki. To tak, jakbyś jechał z niedziałającym światłem przednim lub kierunkowskazem!

wiazka-elektryczna-haka

Wieziesz rowery z tyłu? Potrzebna tablica rejestracyjna i światła wsteczne!

Od 2016 roku obowiązują przepisy określające, pod jakimi warunkami można przewozić rowery na platformie z montowaniem do haka samochodu. W Wydziale Komunikacyjnym należy złożyć wniosek i dokupić trzecią tablicę rejestracyjną, by była widoczna mimo założenia bagażnika. Musi być on wyposażony we wszystkie światła, jakie samochód posiada z tyłu. Obsługę lamp pozycyjnych, kierunkowskazów, świateł stopu, przeciwmgielnych i wstecznych zapewni jedynie wiązka 13-pinowa. Dlatego powinieneś zdecydować się na tę opcję, jeśli masz w planach podróże z jednośladami z tyłu auta.

A może adapter? Plusy i minusy kompaktowego rozwiązania

Wielu kierowców wybiera rozwiązanie, które pozwala używać wiązki 7-pinowej na co dzień, a 13-pinowej jedynie wtedy, gdy jest to niezbędne. Adapter to wygodna opcja, gdy założenie haka do samochodu ma miejsce, zanim przekonasz się, że montaż 7-pin niesie zbyt wiele ograniczeń. Jednak specjalne przejściówki mają swoje ograniczenia i nie zadziałają przy każdym złączu czy rodzaju przyczepy. Powodem jest opcjonalne kodowanie wiązek przez producentów. Dlatego każdy kierowca, który zamierza wykorzystać zaczep do wielu zastosowań, powinien od razu wybrać montowanie haka holowniczego ze złączem 13-pinowym. To absolutne must to have dla posiadaczy cięższych przyczep transportowych i kempingowych. W tym drugim przypadku auto haki muszą być obsługiwane przez większą wiązkę. Dlaczego?

montaz-wiazki-w-haku-holowniczym

Światło i lodówka w przyczepie tylko ze złączem 13-pinowym

Bez „trzynastki” może okazać się, że na miejscu postoju w przyczepie nie da się włączyć światła, podłączyć suszarki czy uruchomić lodówki. Dzięki dodatkowym wtykom możliwy jest pobór prądu do akumulatora ze stanowiska na kempingu (tzw. stały plus). W tym wypadku założenie dużego złącza zapewnia sprawne działanie większego układu. 13-pin to także wyposażenie niezbędne do montażu przy samochodach ze skomplikowanym elektronicznym systemem sterującym. Do prawidłowego połączenia układu pojazd-przyczepa potrzeba złącza z 13 wtykami i specjalnym modułem. Tylko wtedy będą działać np. czujniki parkowania w przyczepach lub systemy informujące o przepalonych lampach.

13 czy 7? Wybierz większą liczbę pinów w złączu dla komfortowej jazdy z przyczepą

Nowe regulacje prawne i praktyka transportu nieubłaganie wskazują na złącze 13-pinowe. Po założeniu haka do samochodu daje o wiele większe możliwości i sprawdza się po podłączeniu każdej przyczepy czy bagażnika. Z kolei różnica w cenie nie jest na tyle znacząca, by rezygnować z bogatszej opcji. Do montażu zaczepu holowniczego wybierz sprawdzoną wiązkę z naszej oferty i skorzystaj z każdej opcji transportowej.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia