Małe auto a hak holowniczy – najczęstsze problemy

Czy do każdego samochodu można dobrać hak holowniczy? Dzięki naszej wyszukiwarce znajdziesz wersję pasującą do konkretnej marki, modelu, a nawet rocznika pojazdu. Jednak są auta, do których zamontowanie zaczepu nie będzie możliwe. Powszechnie sądzi się, że największą grupą takich samochodów są pojazdy małolitrażowe, przeznaczone do jazdy miejskiej. Czy to prawda, czy jednak stereotyp bez pokrycia? Postanowiliśmy sprawdzić to na przykładzie konkretnych wozów. Zobacz, czy nie ma wśród nich Twoich czterech kółek.

 

Hak holowniczy nie dla każdego kierowcy

W katalogach firm produkujących haki samochodowe często można przeczytać, że są w nich zaczepy do prawie każdego samochodu. Jak wiadomo, użycie słowa „prawie” oznacza, że jednak są pojazdy bez opcji zamontowania auto haka lub z niewielkimi możliwościami uciągu. Osobną kwestią są ograniczenia w montażu zaczepu do hybryd i samochodów elektrycznych. Firmy rezygnują z wypuszczenia na rynek produktów do modeli, których właściciele prawdopodobnie nigdy nie zabiorą w trasę przyczepy lub bagażnika montowanego na kuli. W takim wypadku zniechęcać mogą również potencjalnie wysokie ceny haków holowniczych. Dlatego raczej nie ma szans, by zobaczyć Porsche 911 lub Bentleya ciągnących przyczepkę z materiałami budowlanymi. W przypadku szybkich wozów przeszkodą będzie również niskie zawieszenie. A jak jest z najmniejszymi modelami aut? Czy one również z definicji nie nadają się do holowania?

haki-samochodowe-ceny

Samochody, do których nie znajdziesz haka holowniczego

Zacznijmy od marki, która kiedyś był produkowana w Polsce i wciąż jeszcze jeździ po naszych drogach. W latach 90. sprzedano u nas łącznie ponad 300 tys. samochodów Daewoo Tico i Matiz. Choć ten drugi wygląda dużo zgrabniej, w obu przypadkach konstrukcja ramy nie pozwala na dołożenie ani jednego kilograma ciągniętego ładunku. Co ciekawe, na rynku wciąż są dostępne haki samochodowe do Fiata 126p. Choć trudno to sobie wyobrazić, popularny Maluch może ciągnąć przyczepę. Swój hak holowniczy z montażem w dobrej cenie znajdą u nas także właściciele popularnych seicento. A co z pozostałymi małymi autami? Bo skoro Maluch może…

Dla chcącego nic trudnego!

Okazuje się, że wiele najmniejszych samochodów różnych marek można wyposażyć w haki holownicze! Wystarczy, gdy samochód ma na tabliczce znamionowej wpisany możliwy uciąg, a producent dedykowanego haka przeszedł z nim proces homologacji. Oczywiście, po małym aucie nie należy się spodziewać holowania największych ładunków. Jednak opcja z niewielką przyczepką lub bagażnikiem rowerowym montowanych na kuli haka jest bardzo kusząca. Do jakich małych samochodów znajdziesz haki samochodowe? To m. in.:

  • Kia Picanto.
  • Ford Ka,
  • VW Lupo,
  • Peugeot 106,
  • Nissan Micra,
  • Toyota Yaris.

Każdy z wymienionych modeli wystarczy wpisać do wyszukiwarki na naszej stronie. W rezultacie pojawią się opcje dodatkowego wyposażenia aut. Proponujemy korzystne ceny haków holowniczych z homologacją, co oznacza, że stworzono je właśnie z myślą o konkretnym modelu i zagwarantują pełne bezpieczeństwo użytkowania.

male-auto-a-hak-holowniczy

Przepisy, które trzeba wziąć pod uwagę

Przy małych rozmiarach auta również można używać zaczepów holowniczych. Właściciel pojazdu musi na własną rękę dobierać parametry uciągu tak, by były one zgodne z obowiązującymi przepisami. Samochodu nie można obciążyć większym ładunkiem niż zdeklarowany w specyfikacji wozu. W przypadku bagażnika rowerowego głównym parametrem będzie dopuszczalna siła pionowa. Obie wartości muszą znaleźć się na tabliczce znamionowej auto haka, powinny zgadzać się także z parametrami określonymi w samochodzie. Uwaga! To kierowca odpowiada za założenie do samochodu ładunku, który przewyższa możliwości samochodu – nie zmieni tego zamontowany zaczep o wyższych parametrach lub bez tabliczki znamionowej.

Poznaj porady ekspertów!

Aby bezpiecznie użytkować haki samochodowe, koniecznie należy dopasować konkretny zaczep do modelu samochodu. Dotyczy to zwłaszcza najmniejszych aut. Z jednej strony opcja przewozu niewielkiego ładunku samochodem małolitrażowym to kusząca opcja, z drugiej – trzeba szczególnie uważać, by nie przekroczyć norm. To niebezpieczne zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym dyżurnym ekspertem, dowiedz się, jakie auto haki wchodzą w grę przy Twoich czterech kółkach i zamów hak holowniczy z montażem w korzystnej cenie.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia