Tabliczka znamionowa haka holowniczego – czym jest i jakie zawiera informacje?

 

Na co najczęściej patrzy Klient, kupując auto haki? Wiemy na sto procent, jaki element dostrzega na samym końcu! To tabliczka znamionowa, od której zależy nie tylko pomyślne zarejestrowanie samochodu po przeróbkach, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy z ładunkiem i żywotność samego zaczepu. Zastanawiając się, jaki hak holowniczy wybrać, często nie zwracamy uwagi na niepozorną blaszkę (czasem naklejkę), którą powinien mieć każdy nowo zakupiony element. Tymczasem to od niej powinieneś zacząć rozmowę o zaczepie.

Czym jest tabliczka znamionowa?

Tabliczka znamionowa to trwałe oznaczenie, na którym zamieszcza się najważniejsze informacje dotyczące układu holowniczego. Haki holownicze do samochodów osobowych i dostawczych po zamontowaniu wymagają kontroli w OSKP i dopuszczenia przez uprawnionego diagnostę. Innymi słowy – ich sprawność musi zostać potwierdzona wpisem do dowodu rejestracyjnego. Podstawą akceptacji jest tabliczka znamionowa z numerem katalogowym haka i innymi obowiązkowymi oznaczeniami.

tablica-znamionowa-haka-holowniczego-2

Obowiązkowe oznaczenie haka holowniczego

Już wiesz, od czego zacząć rozmowę, przeglądając auto haki. Sprzedający powinien pokazać Ci tabliczkę znamionową z czytelnymi oznaczeniami i danymi na temat części. Zgodnie z przepisami muszą się na niej znaleźć:

  1. numer katalogowy haka,
  2. typ i numer homologacji,
  3. dane producenta,
  4. data produkcji.

Najlepiej skorzystać z usług specjalistycznego sklepu, który gwarantuje nie tylko sprawność haków holowniczych, ale także oferuje atrakcyjne ceny ich montażu w jednym z autoryzowanych punktów w całym kraju. Dzięki hakom ze sprawdzonego sklepu legalnie potwierdzisz sprawność układu w dowolnej stacji kontroli pojazdów. To także kwestia bezpieczeństwa – gdy zastanawiasz się, jaki hak holowniczy wybrać, na pewno nie decyduj się na produkt o niepewnym pochodzeniu i właściwościach. Pierwszym krokiem do ustalenia wartości części jest dołączona do niego oryginalna tabliczka znamionowa.

Oznaczenia na tabliczce znamionowej – to trzeba wiedzieć!

Sprawne haki holownicze do samochodów osobowych potwierdzone plakietką znamionową to pewność, że podczas transportu ładunek nie odczepi się od auta. By prawidłowo łączyć przyczepę z samochodem, potrzebujesz następujących danych, które znajdziesz na tabliczce:

  • R – dopuszczalna masa ciągnionej przez pojazd przyczepy z hamulcem w [kg],
  • D – maksymalny uciąg haka holowniczego w [kN],
  • S – największy nacisk pionowy statyczny na hak w [kg].

Gdy połączysz te dane z informacjami o masie samochodu, bez trudu obliczysz maksymalny ciężar, jaki będziesz mógł załadować na przyczepę i przetransportować w dowolne miejsce. Z kolei wartość S jest istotna przy wyborze bagażnika rowerowego. Bez tabliczki znamionowej trudno o prawidłowe korzystanie ze wszystkich opcji haków holowniczych do samochodów osobowych. Pamiętaj, że niektóre tabliczki dodatkowo zawierają oznaczenia DMC (dopuszczalna masa całkowita) i WS (nacisk pionowy) w [daN], co odpowiada wartościom R i S wyrażonym w kg, gdzie 1 daN = 1 kg.

auto-haki-do-samochodow-osobowych-2a

Tabliczka znamionowa a używany hak holowniczy

Wiele osób zastanawia się, czy opłaca się nabyć używany hak holowniczy w niskiej cenie. Pomijając dodatkowe koszty czy utrudnienia w rejestracji i dopuszczeniu zaczepów bez tabliczek znamionowych, zamontowanie haka nieznanego pochodzenia bez jasno określonych wartości R, D, S może wprowadzić zagrożenie do ruchu drogowego. Brak oznaczeń może sprawić kłopoty również podczas ubezpieczenia pojazdu. Kolejnym problemem są auto haki z niekompletną, zatartą lub nawet sfałszowaną tabliczką znamionową. Ostatecznie niska cena używanego podzespołu wcale nie okazuje się aż tak korzystna, jak wygląda to na pierwszy rzut oka. Koniecznie zwróć uwagę na tabliczkę i wiarygodność zawartych na niej danych.

Profesjonalne haki holownicze!

Jeśli nabędziesz hak holowniczy, którego cena jest wyjątkowo niska, wcale nie musi to oznaczać świetnej okazji! Prawdopodobnie kupiłeś używaną część (najczęściej powypadkową), bez tabliczki znamionowej i możliwości dopuszczenia do ruchu. W najlepszym wypadku możesz wystąpić o nadanie tabliczki zastępczej, co oznacza niemałe koszty i długie oczekiwanie. Dlatego znajdź swój hak holowniczy z dobrą ceną montażu i kompletną tabliczką w sklepie oferującym sprawdzony asortyment od wielu lat. Dostarczamy Klientom wyłącznie produkty sprawdzonych marek z gwarancją długiego użytkowania.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia