Używany hak holowniczy – czy można oszczędzić na jego zakupie?

 

To niepozorne urządzenie znacznie rozszerza możliwości samochodu. Hak holowniczy z kulą montowaną na stałe, odkręcaną lub wypinaną (wtedy w ogóle nie widać, czy jest założony) może zamienić Twój pojazd w samochód dostawczy, ciężarowy czy nawet sypialnię na kółkach. Możesz bez problemu przewieźć na znaczną odległość nie tylko meble czy materiały budowlane, ale także rowery, łódź, a nawet zwierzęta hodowlane. Skoro możesz mieć jedno auto zamiast furgonetki, ciężarówki i kampera, cena haka holowniczego sama w sobie jest dużą oszczędnością. Dlatego warto się zastanowić, jaki zaczep wybrać i czy przy tym zakupie warto trochę intensywniej uszczuplić portfel.

Wieczny dylemat – nowy czy używany?

Podstawowa zasada domowej ekonomii głosi, że używane, a więc tańsze, jest lepsze od nowego. Czy to się zawsze sprawdza? W przypadku samochodów chętnie obniża się koszty, nabywając je z drugiej ręki. Jednak każdy wolałby uniknąć zakupu auta z nadmiernie wyeksploatowanym silnikiem czy sprzęgłem. To zawsze oznacza kłopoty, dlatego najlepiej z rozwagą podejść do decyzji o nabyciu elementów wyposażenia, które są narażone na działanie dużych sił, a przez to większe zużycie. Dlatego cena haka holowniczego nie może być jedynym ani najważniejszym kryterium wyboru.

używany hak samochodowy

Produkt używany – czego unikać i na co zwracać uwagę?

Zachowaj ostrożność! Ceny haków holowniczych, które przeżywają drugą lub nawet trzecią młodość mogą kusić, jednak najpierw sprawdź, czy taki zaczep nadaje się do pracy ze stuprocentową gwarancją bezpieczeństwa. Prezentujemy najczęstsze wady używanych haków i powody, dla których powinno się ich unikać:

częste wadydlaczego to niebezpieczne?
brak mocowaniaNowe haki sprzedaje się z kompletem śrub o odpowiedniej twardości i kształcie. Do używanych dobiera się takie, które są akurat pod ręką. Grozi to poluzowaniem konstrukcji i niebezpieczeństwem wypadku.
korozjaMetalowe ramy zaczepów są szczególnie narażone na korozję. Nie wiadomo, czy samochód, z którego wymontowano hak, był garażowany, czy parkował na zewnątrz. A właściwie wiadomo – zrezygnuj z kupna części ze śladami korozji.
nieznana historiaCeny haków samochodowych często są niskie, ponieważ pochodzą one z aut powypadkowych. Jeśli odkształciły się w kolizji, mogą być wyginane, prostowane, spawane i sztukowane. W żadnym wypadku nie nadają się do użytku.
niedopasowanieHak holowniczy z kulą zawsze pasuje do określonych modeli. Nawet w dobrym punkcie z używanymi częściami opis nie jest zbyt dokładny. Część pasująca do marki wcale nie musi oznaczać kompatybilności z jej każdym modelem.
brak tabliczkiTabliczka znamionowa to absolutna konieczność, by zalegalizować hak holowniczy. W tym celu po montażu powinieneś udać się do najbliższej Stacji Diagnostycznej. Bez informacji na tabliczce nie będziesz mógł legalnie holować ładunku.

 

Czy rzeczywiście można oszczędzić?

Jeśli rozważasz zakup używanego haka, zachowaj szczególną ostrożność. Połączenie z przyczepą wymaga nienagannego stanu technicznego. Dobrze wiesz, że w Polsce wtórny rynek motoczęści jest bardzo prężny, jednak duża część oferowanych podzespołów nadaje się jedynie na złom. Najczęściej niska cena haka holowniczego oznacza obniżenie standardów bezpieczeństwa i kłopot z właściwym zamontowaniem. Może się także okazać, że hak w Twoim aucie zwyczajnie nie nadaje się do użytku.

hak holowniczy z kulą cena

Nowy hak holowniczy – z pewnej ręki

Oznacza to, że wybierając zaczep, powinieneś kierować się nie tylko ceną, ale także tym, co w jej ramach możesz uzyskać. Kontaktując się ze specjalistycznym serwisem, znajdziesz hak holowniczy w cenie z montażem. To nie tylko gwarancja profesjonalnego założenia części – możesz online dobrać markowy zaczep Brink lub Westfalia do modelu i rocznika samochodu. Oznacza to, że w dobrej cenie otrzymasz hak samochodowy z dopasowanymi podzespołami, gotowy do intensywnej eksploatacji.

Nowy, czyli lepszy!

Nie ulega wątpliwości, że nowy, niewyeksploatowany hak holowniczy z kulą wypinaną lub stałą jest dużo lepszą opcją do montażu. Oferujemy wyłącznie sprawdzone produkty z homologacją od producentów, którzy odpowiadają za najważniejsze innowacje w tej dziedzinie. Ceny haków samochodowych w sklepie online obejmują również montaż w certyfikowanym warsztacie, zlokalizowanym niedaleko Twojego miejsca zamieszkania.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia