Haki holownicze – przepisy prawne i najważniejsze informacje

Czy wiesz, że prawo polskie i unijne nakłada na właścicieli haków samochodowych specjalne obowiązki? Korzystanie z ułatwień w transporcie towarów to przywilej, ale należy podejść do niego z należytą starannością. Przed decyzją o zakupie warto dowiedzieć się nie tylko, gdzie kupić sprawdzony hak holowniczy. Równie ważne są kwestie parametrów i bezpiecznego użytkowania. Dopilnuj, by Twój zaczep spełniał wszystkie normy i kryteria, a poza tym zapewnił Ci spokojny transport ładunku na dowolną odległość.

Hak holowniczy a przepisy polskiego prawa

Dopuszczony do użytku produkt musi spełnić kilka kryteriów. Podstawowym dokumentem, który określa wymagania dla producentów części samochodowych, jest unijny regulamin nr 55 EKG. Ten akt prawny nie tylko określa parametry, jakie musi mieć hak holowniczy po montażu, ale także wymienia rodzaje testów dopuszczających do użytku w krajach UE. W każdym kraju obowiązuje wymóg, by zaczep i ładunek nie przesłoniły tablicy rejestracyjnej oraz świateł. Po zamontowaniu musi go sprawdzić i zatwierdzić Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów, ponieważ zaczepy są traktowane jako elementy zmieniające konstrukcję pojazdu. Przepisy nie precyzują, czy hak holowniczy wymaga demontażu kuli. Po wypadkach często jest kwestią sporną, czy za szkody odpowiada kierowca samochodu z zaczepem. Najczęściej w przypadku podzespołu zamontowanego na stałe odpowiedzialność nie jest brana pod uwagę. Jeśli jednak masz hak holowniczy i ruchomą kulę, możesz spotkać się z argumentacją, że powinieneś chować ją po każdym użyciu.

hak holowniczy

Parametry techniczne haka holowniczego – jak je odczytać?

W przypadku wyboru tego samochodowego elementu nie może być mowy o przypadku. Hak holowniczy z korzystną ceną montażu zakupiony w sklepie z renomowanymi produktami na pewno będzie mieć homologację. Podczas przeglądania modeli koniecznie sprawdź te parametry techniczne:

  • siła uciągu (kN)
  • uciąg maksymalny (kg),
  • obciążenie pionowe (kg).

Pierwszy parametr oznacza się na tabliczce znamionowej literą D. Wybierając urządzenie, powinieneś znać odpowiednią wartość dla Twojego auta – musi być ona zgodna z możliwościami produktu. Wystarczy obliczyć siłę uciągu przy pomocy wzoru (dmc = dopuszczalna masa całkowita):

Siła uciągu = [(dmc samochodu x dmc przyczepy):(dmc samochodu + dmc przyczepy)] x 0,00981

Jakie obciążenie można uciągnąć samochodem?

Uciąg maksymalny zaczepu oznacza ciężar, który można dołożyć do samochodu. Poprzedni parametr decydował o tym, czy wytrzyma go Twój samochód. Wartość wyrażana w kg dotyczy dmc przyczepy i gotowości zaczepu do utrzymania ładunku za autem. Warto pamiętać, że do ciągnięcia transportu, którego masa jest większa niż 3,5 t potrzebne jest prawo jazdy kategorii B+E. Jeśli więc planujesz przewozić towary w standardowej przyczepie, każdy hak holowniczy z homologacją będzie w stanie sprostać temu zadaniu. Większe przyczepy, transport łodzi czy duże przyczepy kempingowe wymagają sprawdzenia, jaki maksymalny uciąg może bez problemu wytrzymać konkretny hak.

sklep z hakami holowniczymi

Czym jest obciążenie pionowe haka?

Wartość obciążenia pionowego haka (S) jest podawana w kilogramach, które oznaczają dopuszczalną siłę nacisku z góry. W praktyce ten parametr jest najistotniejszy, gdy zamierzasz nowy nabytek wykorzystać do transportu rowerów. Przy wyborze homologowanego produktu warto zwrócić uwagę na tę liczbę. Na rynku można znaleźć akcesoria tego typu przeznaczone na trzy pojazdy (ok. 45-50 kg z platformą) z możliwością dołączenia podstawy pod czwarty. Przy nadmiernym obciążeniu pionowym mogą się giąć i odkształcać, więc najlepiej zdecydować się na haki holownicze z korzystną ceną montażu, które mogą wytrzymać nawet do 75 kg.

Dowiedz się więcej!

Jak nie pogubić się w gąszczu przepisów i wymogów technicznych? Najlepiej powierzyć zamontowanie fachowcom w renomowanym warsztacie, z doświadczeniem w podobnych usługach. Gdy zastanawiasz się, gdzie kupić hak holowniczy, sprawdź, czy gwarantowana cena montażu i wybór dedykowanego warsztatu zagwarantują Ci poprawne oddania tej części do użytku. W naszym sklepie proponujemy wybór haka od ręki, po podaniu marki, modelu i rocznika pojazdu. Odpowiadamy również na wszystkie pytania i wyjaśniamy wątpliwości pod specjalnym numerem telefonu. Sprawdź naszą ofertę i wybierz swój hak holowniczy w specjalistycznym sklepie.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia