Elementy haka holowniczego – rozkładamy je na czynniki pierwsze!

Statystyczny kierowca nie musi znać detali budowy haka holowniczego. Różnica polega na tym, że auto haki należą do dodatkowego wyposażenia samochodów. Często można natrafić na ogłoszenia i aukcje internetowe z propozycją kupna czy montażu zaczepu w okazyjnej cenie. Nie daj się nabrać! Nieraz w przesyłce brakuje ważnych elementów, bez których część staje się bezużyteczna. Lepiej zamawiać haki holownicze w autoryzowanym sklepie. Poznaj szczegóły ich budowy i bądź pewien, co kupujesz.

Konstrukcja haka holowniczego

Zaczep holowniczy w większości kryje się pod tylnym zderzakiem. Na zewnątrz widać jedynie pałąk z charakterystyczną główką, jednak coraz częściej spotyka się modele z opcją automatycznego chowania. Kompletny produkt składa się z części mocujących do ramy podwozia oraz kuli z wiązką elektryczną. Ważnym elementem układu jest tabliczka znamionowa – podane na niej wartości określają maksymalne wartości oraz informują o homologacji. Tworząc kształt i układ poszczególnych części konstruktorzy uwzględniają budowę podwozia konkretnego samochodu. Dlatego produkuje się wersje do poszczególnych modeli aut. Haki holownicze w naszym sklepie internetowym dzięki wyszukiwarce dopasujesz do swojego samochodu w pół minuty, a w dodatku otrzymasz korzystną cenę montażu.

elementy-haka-holowniczego-1

Główna belka haka i kształtowniki

Podczas transportu przyczepy z ładunkiem na auto haki działają poważne siły, dlatego ich konstrukcja opiera się na solidnych profilach zabezpieczonych przed korozją. To serce konstrukcji – belka mocująca z dodatkowymi kształtownikami, dopasowanymi do budowy podwozia. Do głównego elementu nośnego montuje się na specjalnych wspornikach kulę haka. Belki mogą mieć różne kształty i profile, ale są stałą częścią zespołu zaczepu holowniczego. Kształtowniki są najczęściej grube i płaskie, wykonane z blachy 8-10 mm. Mogą przybierać różne formy – od prostych ramion po wygięte uchwyty. Niektóre modele są wyposażone w dodatkowe tuleje, nakrętki czy śruby zintegrowane z korpusem. Inne elementy mocujące mogą pojawić się w zestawach opcjonalnie. Zawsze zależy to od dostępu do ramy samochodu. Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić hak holowniczy, wybierz specjalistyczny sklep. To daje pewność, że trafi do Ciebie kompletny produkt dopasowany dokładnie do auta.

Kula i wiązka elektryczna

Kiedy belka znajdzie się na swoim miejscu, centralnie wychodzą z niej dwa uchwyty. To solidne elementy przelotowe, do których przykręca się kulę lub gniazdo kuli wypinanej. Ta część montażu nie jest skomplikowana, jednak przy wcześniejszym mocowaniu belki niezbędna jest odpowiednia wprawa. Poradzą sobie z tym osoby obeznane z mechaniką pojazdową. Jeśli nie masz w tym doświadczenia, najlepiej przekaż to fachowcom. Na naszej stronie znajdziesz autoryzowany warsztat. Pamiętaj, że cena montażu haka holowniczego to nieduży dodatek do kosztu zakupu, a zawiera w sobie gwarancję pewnego i bezpiecznego użytkowania. Tym bardziej że trzeba będzie jeszcze dodać gniazdo wiązki elektrycznej, a w kolejnym kroku wpiąć także samą wiązkę.

haki-holownicze-sklep-cena-1a

Tabliczka znamionowa

W zestawie z częściami haka pozostały już tylko elementy mocujące i tabliczka znamionowa. Bez niej nie przejdziesz przeglądu w stacji diagnostycznej i nie zarejestrujesz zaczepu. Najważniejszą informacją na tabliczce jest homologacja potwierdzająca spełnienie norm bezpieczeństwa. Inne dane są równie ważne, ponieważ od nich zależy dopuszczalna masa ładunku z przyczepą. To dane niezależne od uciągu podanego w dokumentacji pojazdu. Jeśli budowa auto haka dopuszcza większy ciężar do pociągnięcia niż zakłada specyfikacja wozu, trzeba dopasować go do tej drugiej wartości.

Budowa haka holowniczego w pigułce

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić hak holowniczy, pamiętaj, że gwarancję dostarczenia kompletnego zestawu daje specjalistyczny sklep z produktami z górnej półki. Niezależnie od tego warto orientować się w nieskomplikowanej budowie zaczepu, by nie dać się nabrać pokątnym handlarzom, którzy oferują demontowane części bez homologacji o wartości złomu. Wybierz i zamów swój hak holowniczy w sklepie internetowym z wyszukiwarką podzespołów do konkretnych modeli i roczników aut. Cena montażu i samej części pozytywnie Cię zaskoczy!

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia