Najczęstsze problemy z hakiem holowniczym – o tym musisz pamiętać!

Dobrze zamontowany hak holowniczy może Ci posłużyć przez długi czas. By było to możliwe, oprócz bezbłędnego montażu pamiętaj o regularnej kontroli i konserwacji jego elementów. Dotyczy to także ramy konstrukcyjnej z belką ukrytą pod tylnym zderzakiem. Problemów na przyszłość pozwoli uniknąć poprawny dobór wiązki elektrycznej, jej montaż i zakodowanie. Jednak najpierw trzeba dopasować model pasujący do konkretnego auta, z uwzględnieniem typu, rocznika, a nawet pojemności. Od samego początku musisz wiedzieć, jaki hak holowniczy wybrać. W przeciwnym razie problemy z auto hakiem mogą Ci towarzyszyć już w pierwszych chwilach jego eksploatacji. Sprawdź, jakich błędów uniknąć, byś mógł długo korzystać z przyczepy lub bagażnika rowerowego.

Hak holowniczy a usterki

Awaria może zdarzyć się nawet w najlepszym mechanizmie. To tym bardziej prawdopodobne, im mniej starań dokłada się na każdym etapie montażu i użytkowania. Najlepiej powierzyć sprawę fachowcom. Hak holowniczy z montażem w dobrej cenie to dobry sposób, by dostać do użytkowania dobrze przymocowaną i zakonserwowany układ do ciągnięcia przyczep. Jeśli nabędziesz zaczep z niepewnego źródła lub powierzysz jego założenie niewykwalifikowanej osobie, może to zwiastować problemy. W grę wchodzą także uszkodzenia mechaniczne. Osobną kategorią uszkodzeń są usterki wiązki przewodów i niewłaściwe działanie świateł w przyczepie. Niezależnie od rodzaju usterki rozważ, czy będziesz w stanie usunąć ją samodzielnie, czy lepiej zwrócić się z typ do znawcy tematu.

problemy-z-hakiem-holowniczym-2

Rdza — największy wróg zmotoryzowanych

Upływ czasu i warunki, w jakich parkuje się samochód to największe wyzwanie dla każdej metalowej części podwozia. Niezależnie od zabezpieczenia proszkowo nakładaną farbą belka jest bardziej narażoną na korozję częścią haka holowniczego niż kula. Wystarczy do tego parkowanie pod chmurką na trawie. Można sądzić, że tak samo dzieje się z ramą podwozia, ale hak holowniczy to część szczególna, ponieważ musi radzić sobie z utrzymaniem sporego ciężaru. To tym bardziej niebezpieczne, że elementów mocujących zaczep do auta nie widać na co dzień. Dlatego koniecznie co jakiś czas zajrzyj pod koła i skontroluj stan profilu i wsporników, do których zamocowany jest hak holowniczy z kulą.

Uszkodzenia mechaniczne – jak sobie z nimi radzić?

Każde przesunięcie zewnętrznej części na skutek uderzenia wymaga interwencji. W skrajnych przypadkach trzeba będzie wybrać nowy hak holowniczy. Częściej do wymiany trafia sama kula, a przy nieznacznej zmianie geometrii można próbować przywrócić jej pierwotny kształt. W przypadku haków wypinanych deformacja dotyka nie tylko zaczep, ale i gniazdo mocowane do belki. Pod żadnym pozorem nie można zakładać na skrzywiony hak przyczepy ani tym bardziej transportować nią ładunku. Po naprawie musisz powtórnie zgłosić się do stacji diagnostycznej i uzyskać dopuszczenie do użytkowania.

jaki-hak-holowniczy-wybrac-2a

Eksploatacja kuli haka i problemy z wiązką elektryczną

By zadbać o kulę haka, wystarczy regularnie oczyszczać i smarować jego powierzchnię, a także zabezpieczać ją specjalnym kapturkiem. Dość często za to pojawiają się problemy z wiązką elektryczną, która może rozłączyć się lub uszkodzić na skutek ruchów przyczepy. Przyczyną braku świateł może być również awaria bezpiecznika. Przy pomocy próbnika możesz stwierdzić, czy usterka znajduje się w podzespołach na haku, czy w aucie. Alternatywą dla żmudnej naprawy jest wymiana całej wiązki. Możesz uniknąć takich problemów już wtedy, gdy zastanawiasz się, jaki hak holowniczy wybrać. W naszej ofercie mamy wyłącznie sprawdzone, bezpieczne modele z montażem w dobrej cenie. Dobierzesz do nich także podzespoły elektryczne, które rzadko ulegają awarii.

Teraz możesz uniknąć tych problemów!

Wymienione we wpisie problemy dużo rzadziej dotykają właścicieli aut, którzy wybierają hak holowniczy z montażem w dobrej cenie, korzystając z profesjonalnej oferty. Jeśli w naszym katalogu znajdziesz zaczep dopasowany do Twojego auta i zlecisz jego założenie specjalistom, dużo rzadziej będziesz musiał zajmować się jego naprawą. Jest jeden warunek — stała kontrola kondycji haka holowniczego i kuli oraz przestrzeganie zasad prawidłowej eksploatacji tej części. Jeśli już wiesz, jaki hak holowniczy będzie pasował do auta, po zamówieniu dostarczymy go od razu do autoryzowanego warsztatu, gdzie zamontują go prawdziwi fachowcy.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia