Czy w samochodzie sportowym można zamontować hak holowniczy?

W wielu miejscach na naszej stronie możesz spotkać informację o niezawodnej wyszukiwarce haków samochodowych. Wystarczy wpisać markę, model, rocznik i typ nadwozia, by za chwilę otrzymać powiadomienie o 3–4 zaczepach, które czekają na właściciela mondeo czy passata. A jednak trzeba przyznać, że są pojazdy, do których nie da się wybrać pasującej ramy i kuli. Zamontowanie podzespołu z homologacją jest możliwe tylko wtedy, gdy auto spełnia określone warunki. Dowiedz się, jakie samochody nie pociągną żadnej przyczepy!

 

Hak holowniczy – nie do każdego auta

Nie każdy może zastanawiać się, jaki hak holowniczy wybrać do własnego auta. Maluchy to wcale nie największy segment aut, do których haka holowniczego nie ma żaden sklep. Choć akurat z tej grupy korzysta ogrom kierowców – dlatego najpierw zajmiemy się najmniejszymi pojazdami.

samochod-sportowy-a-hak-holowniczy

Do jakiego samochodu nie zamontujemy haka?

Niestety, choć po Polsce jeździ jeszcze sporo modeli produkowanych niegdyś nad Wisłą przez Daewoo, parametry żadnego z nich nie pozwalają założyć przyczepy z nawet minimalnym ładunkiem. Wątła konstrukcja, „szklane” podwozie i podłużnice tylko nieco mocniejsze od listew podłogowych wykluczają zamontowanie zaczepu. Oczywiście, w serwisach ogłoszeniowych i na portalach aukcyjnych zapewne coś się pojawi, ale na pewno będą to haki holownicze bez homologacji. Sprawę należy postawić uczciwie – żadna z firm produkująca testowane zaczepy zgodnie z normami i przepisami nie zaproponowała wersji dla m.in:

  • Daewoo Tico,
  • Daewoo Matiz,
  • ForTwo.

A może mała pojemność silnika to jedynie alibi dla producentów, którzy wolą nie angażować się w tworzenie podzespołów dla pojazdów, które raczej nie kojarzą się z transportowaniem przyczep? Niekoniecznie! Z drugiej strony możemy wymieć sporo niewielkich aut, takich jak Cooper Mini, Ford Ka, Toyota Yaris czy Fiat 500, do których znajdzie się dedykowany hak samochodowy.

Sztywność konstrukcji ma bardzo duże znaczenie

Możliwość zamontowania przyczepy to opcja, której stworzenie należy do firm produkujących auta. Określone parametry ramy lub innych elementów konstrukcji pozwalają lub nie na odpowiedni uciąg. Znamy przykłady klasowych aut, w których specyfikacji nawet nie podaje się masy z ładunkiem z powodu specyficznej konstrukcji. Tak na przykład dzieje się w przypadku Audi Q7 ze szklanym dachem. Producent z Ingolstadt nie rozwiązał konstrukcyjnie problemu naprężeń, które powstają przy doczepieniu ładunku do haka.

jaki-hak-hlowniczy-do-samochodu

Liczy się przeznaczenie danego pojazdu

Na drugim biegunie egzemplarzy nieprzystosowanych do tego, by montować w nich haki samochodowe, są wozy o opływowej sylwetce i niskim zawieszeniu. Wprawdzie nie znamy nikogo, kto polowałby na jaguara czy porsche po to, by przewozić nimi przyczepy kempingowe lub materiały budowlane, ale teoretycznie byłoby to możliwe, choć po licznych przeróbkach w nadwoziu. Załóżmy, że ktoś w salonie Bugatti pyta nie o owiewki, zderzaki z włókien węglowych czy spoilery. Za to interesuje go, jaki hak holowniczy będzie pasował do nisko zawieszonego tylnego zderzaka. W myśl powiedzenia „kto bogatemu zabroni”, konstruktorzy marki mogliby dokonać zmian i na specjalne zamówienie dorobić nową część. Konstrukcja pobudzających wyobraźnię samochodów sportowych pozwoliłaby na pociągnięcie całkiem sporych ładunków. Problemem do rozwiązania pozostaje szeroki rozstaw kół i niskie zawieszenie.

Pomagamy w wyborze najlepszych haków!

Rozsądek podpowiada, że najlepszym kryterium, pozwalającym wybrać hak holowniczy w specjalistycznym sklepie jest przeznaczenie pojazdu. Małe auta miejskie służą do sprawnego przemieszczania się osób w ruchu ulicznym i łatwego parkowania. Z drugiej strony samochody sportowe oferują moc silnika i rozwijanie dużych prędkości. Pomiędzy nim znajduje się wiele typów nadwozi, pojemności silnika i ram konstrukcyjnych, które mogą zaoferować użyteczną opcję transportu dodatkowych ładunków. Na hakiholownicze.pl znajdziesz spory asortyment haków samochodowych z opcją dopasowania do wskazanego modelu. Zdecydowana większość pojazdów ma dedykowany egzemplarz – znajdź swój zaczep i zamów go z usługą profesjonalnego montażu w jednym z naszych punktów serwisowych.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia