Planujesz wyjazd z przyczepą samochodową? Zwróć uwagę na te kwestie!

Coraz więcej osób odkrywa korzyści płynące z możliwości holowania przyczepy. Dla wielu fachowców to część warsztatu pracy, dla osób prywatnych – prosty środek transportu i ułatwienie w podróży, a także spędzania urlopu. Po wyborze haka holowniczego i montażu pozostaje kwestia prowadzenia samochodu osobowego z ładunkiem. Nie wymaga to osobnych kursów czy egzaminów. Jazdy z przyczepą uczymy się na własną rękę. Nawet doświadczeni kierowcy powinni przyswoić sobie ciągnięcie ładunku na kołach. Czy można się tego nauczyć? Przeczytaj, o czym warto pamiętać, wyruszając w dłuższą trasę z przyczepą na haku samochodowym.

Czy zawsze możesz holować przyczepę?

Od czego zacząć? Samochód nie pociągnie ładunku bez montażu haka holowniczego. A nieco poważniej? Przed zakupem lub wypożyczeniem przyczepy sprawdź, czy Twoja instalacja spełnia wszystkie warunki niezbędne do jej zamocowania. Zaczepy samochodowe i dopasowane do nich wiązki elektryczne najlepiej nabywać w specjalistycznym sklepie. Masa przyczepy, zarówno pustej, jak i obciążonej, musi pasować do możliwości układu holowniczego. Auto hak powinien zostać profesjonalnie zamontowany i odebrany badaniem technicznym w uprawnionej stacji diagnostycznej. Na tej podstawie w dowodzie rejestracyjnym umieszcza się wpis dopuszczający pojazd do ciągnięcia ładunku. Gotowe? Zatem możesz szykować się do jazdy z obciążeniem!

Zanim wyruszysz w trasę…

Zapewne będziesz to robił niejeden raz, więc warto od razu wyrobić w sobie nawyk kontrolowania elementów układu sprzęgającego przed każdym kursem. Zawsze powinno się upewnić, w jakim stanie jest kula haka holowniczego. To szczególnie ważne po długim okresie jazdy bez ładunku. Zewnętrzna część nie może być przerdzewiała ani odkształcona. Przed startem należy też przetestować, czy działają wszystkie światła. Często zdarza się, że użytkownicy zapominają o uzupełnieniu powietrza w oponach, a to właśnie prawidłowy stan ogumienia wpływa na komfort jazdy i potencjalne uszkodzenia ładunku w transporcie samochodowym. Ostatni krok to upewnienie się, czy całkowita masa przyczepy z ładunkiem mieści się w granicach odnotowanych w dowodzie rejestracyjnym.

montaz-haka-do-przyczepy

Podróż z przyczepą – na co zwrócić uwagę?

Minie trochę czasu, zanim przyzwyczaisz się, że Twój pojazd z przyczepą jest o wiele dłuższy i wymaga nieco innego manewrowania, np. przy parkowaniu. Z powodu większej masy na haku samochodowym będzie także dłużej ruszał i wolniej się rozpędzał. Wydłuży się również droga hamowania. Zatem podstawowa zasada to utrzymywanie większego dystansu. Generalnie wykorzystując haki holownicze do samochodów osobowych trzeba jechać wolniej i dużo ostrożniej, unikać ciężkiej nogi przy przyspieszaniu i zwalnianiu. KRD przewiduje ograniczenie prędkości dla pojazdów z ładunkiem na zaczepie do:

  • 50 km/h w obszarze zabudowanym,
  • 70 km/h poza miastem,
  • 80 km/h na drodze ekspresowej lub dwujezdniowej mającej co najmniej dwa pasy ruchu dla każdego kierunku.

Potencjalne niebezpieczeństwa

W przypadku samochodów z przyczepami ostrożność i unikanie brawury minimalizuje ryzyko wypadku. Również wybór sprawnego, wydajnego podzespołu wpływa na jakość podróżowania. Dobry hak holowniczy samochodowy z fachowym montażem to podstawa, jednak zawsze należy przewidzieć ewentualne zagrożenia. Jeśli chcesz bezpiecznie dowieźć pasażerów i ładunek na miejsce, podajemy kilka przydatnych wskazówek:

  1. Wyprzedzaj tylko wtedy, gdy masz wystarczająco dużo miejsca i czasu na taki manewr.
  2. Ustąp, jeśli ktoś będzie chciał Cię wyprzedzić.
  3. Na łukach i skrzyżowaniach wchodź w zakręt szerzej.
  4. Unikaj dużych prędkości podczas zmian kierunku, zwłaszcza na śliskiej nawierzchni.
  5. Redukuj prędkość przy pierwszych objawach kołysania lub skakania przyczepy.
  6. Unikaj kontrowania kierownicą, hamowania pulsacyjnego samochodu i dodawania gazu.
  7. Potrenuj cofanie, zanim zdecydujesz się parkować tyłem.

hak-do-samochodu-osobowego

Zaufaj doświadczeniu specjalistów!

Jeśli zastanawiasz się, jaki hak holowniczy wybrać, nasi pracownicy pomogą Ci w tym na każdym etapie, łącznie z montażem. Doradzą również przy wyborze przyczepy. Jednak do wprawy przy prowadzeniu samochodu osobowego z ładunkiem musisz dojść na własną rękę. Weź pod uwagę wszystkie nasze rady – nie tylko unikniesz komplikacji na drodze, ale także przedłużysz żywotność zaczepu. Mniej brawury, więcej rozwagi – to skuteczna recepta na dotarcie do celu.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia