Platforma rowerowa na hak holowniczy – instalacja i eksploatacja

Możliwość zabrana rowerów na urlop bardzo kusi. Montaż haka holowniczego do samochodu znacznie rozszerza opcje – dzięki niemu w grę wchodzi założenie platformy na jednoślady z tyłu pojazdu. To dobra alternatywa dla wożenia ich na dachu. Użytkownicy bagażników na auto haki podkreślają, że ten sposób generuje mniejsze zużycie paliwa. Łatwiej też zdjąć nie tylko rowery z platformy, ale także zdemontować całą konstrukcję. Przeczytaj, co trzeba uwzględnić przed zakupem zaczepu i bagażnika do roweru.

Wygodny sposób przewożenia rowerów

Dlaczego wożenie jednośladów zamocowanych za pojazdem jest lepsze niż ustawianie ich na dachu? Oczywiście, zwolennicy tego drugiego rozwiązania znajdą argumenty uzasadniające coś wręcz przeciwnego. Jednak poza dyskusją jest fakt, że już przy średnio szybkiej jeździe (80 km/h) różnice między samochodami z trzema rowerami na dachu i na haku mogą wynieść nawet 4,5 l na 100 km. Mniejszy opór powietrza to nie wszystko! Najlepsze modele platform rowerowych zakłada się na kulę zaczepu w 2 minuty. Ustawienie przewożonych pojazdów na bezpiecznej platformie to kolejnych kilka minut. Z utrudnień można wymieć: lekkie ograniczenie pola widzenia, wydłużenie auta i konieczność dokupienia trzeciej tablicy.

platforma-rowerowa-na-hak-montaz

Czym różni się bagażnik na hak od wersji na klapę?

Pamiętaj, że nie każdy bagażnik z tyłu pojazdu to platforma na auto hak. W sprzedaży są także modele mocowane do tylnej klapy. Dopasowane do kształtu nadwozia uchwyty przytwierdza się przy pomocy pasów. Wprawdzie można to zrobić bez założenia haka do samochodu, jednak samo zmontowanie konstrukcji jest mniej wygodne i bardzo czasochłonne. Rowery mocuje się nieco wyżej, przez co mogą zasłaniać dużo więcej pola w lusterku, niż ma to miejsce w przypadku bagażnika z montowaniem do haka.

Ile jednośladów można przewieźć na platformie montowanej na auto haki?

Oprócz możliwości transportu w przyczepce założenie haka do samochodu daje najwygodniejszy sposób przewożenia rowerów. Bagażnik na dach najczęściej trzeba dobierać do konkretnego modelu auta. Ograniczony wybór sprawia, że nierzadko generuje to wyższe koszty. Może warto wyposażyć samochód w auto hak i korzystać z wielu nowych opcji? Jedną z nich są platformy rowerowe, które bez większych ograniczeń można dopasować do różnych typów nadwozi. Obecnie na rynku można znaleźć bagażniki do przewozu nawet 4 rowerów. Duże stelaże na rowery są wyposażone w autonomiczne kółka i dźwignie ułatwiające montaż na haku. Bez trudu założysz je i zdemontujesz po przyjeździe na miejsce. Uwaga! Bagażnik na więcej jednośladów nieznacznie wydłuża auto, co trzeba wziąć pod uwagę podczas manewrowania na parkingach.

zalozenie-haka-do-samochodu

Chcesz używać zaczepu do przewozu rowerów? O tym musisz pamiętać przy wyborze haka!

Sporo danych dostarczają przepisy dotyczące przewozu rowerów na zaczepie. Montaż haka holowniczego powinno poprzedzić rozeznanie, jaki nacisk pionowy jest dopuszczalny w jego przypadku. To najważniejszy parametr dotyczący platformy na rower. Koniecznie sprawdź, czy wartość nacisku pionowego jest większa od potencjalnej masy platformy i liczby rowerów, które zamierzasz przewozić. Bagażnik z 4 jednośladami waży przeciętnie 80-90 kg, zaś siła pionowa na tabliczkach znamionowych zaczyna się od 50 kg. Jeśli masz pojazd z zaczepem, dobierz do niego bagażnik zgodny z tym parametrem. Auto hak, na którym będziesz mocować bagażnik rowerowy, musi być wyposażony w 13-pinową wiązkę elektryczną. Dodatkowo powinieneś postarać się o trzecią tablicę rejestracyjną, która umożliwia legalną jazdę. Bez trudu otrzymasz ją w wydziale komunikacyjnym swojego powiatu.

Wybierz hak dopasowany do Twojego auta i wyrusz z rowerami na trasę!

Przed załadowaniem rowerów na bagażnik z tyłu czeka Cię założenie haka do samochodu. A może dopiero rozglądasz się za odpowiednią częścią? W takim wypadku najpierw warto wyliczyć masę układu platforma + rowery i do niej dopasować odpowiednią ramę. Teraz wystarczy, że podasz markę, model i rocznik, a wyszukiwarka hakiholownicze.pl błyskawicznie zaproponuje konkretne wybory – sam zdecydujesz, czy wolisz zaczep z montażem na stałe, z odkręcaną czy chowaną kulą.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia