Hak wypinany i przykręcany – różnice i podobieństwa
Zapewne dotarłeś do tego miejsca w Internecie, ponieważ szukasz nowej opcji transportowej w postaci przyczepy. A może chcesz okazjonalnie przewozić rowery z tyłu samochodu? Jeśli właśnie zastanawiasz się, jaki hak holowniczy wybrać, musisz rozstrzygnąć: wersja z kulą wypinaną czy przykręcaną? Oba rozwiązania mają swoich zwolenników, dlatego warto poznać wszystkie plusy tych wersji. Zanim rozstrzygniesz, porównaj z nami dwa typy mocowania zaczepów samochodowych.
Spis treści
- Dwa najpopularniejsze rodzaje haków
- Hak wypinany – gdy liczy się wygoda i szybkość
- Hak przykręcany – dla tradycjonalistów
- Co z uciągiem i naciskiem pionowym?
- Profesjonalne artykuły tylko u nas
Dwa najpopularniejsze rodzaje haków
Mocowany z tyłu hak holowniczy to nie tylko kula. Najważniejsza jest poprzeczna belka ukryta pod zderzakiem. Dopiero do niej – na stałe lub w wersji demontowalnej – dochodzi widoczna część instalacji. W Polsce nie ma konieczności zdejmowania zaczepu, gdy nie jest on używany – tymczasem w wielu krajach europejskich, np. w Niemczech, nie wolno jeździć z hakiem, gdy niczego się nie holuje. Jednak i u nas kierowca musi zapewnić widoczność tablic rejestracyjnych, poza tym znane są przypadki obciążenia właścicieli aut kosztami odszkodowań powypadkowych, jeśli do uszkodzeń doszło przez haki samochodowe. Wniosek? Wygodny demontaż kuli to wygodna opcja, która ułatwia korzystanie z zaczepów.
Hak wypinany – gdy liczy się wygoda i szybkość
Możliwość wypięcia haka to stosunkowo młody wynalazek, ale już stał się szeroko stosowanym, funkcjonalnym standardem w dodatkowym wyposażeniu samochodu. Może o tym świadczyć bogaty katalog producenta, który wypuścił na rynek pierwszy zaczep z wypięciem – firmy Westfalia. To opcja, która zdobyła mnóstwo zadowolonych użytkowników, mimo że ceny haków samochodowych zdejmowanych są wyraźnie wyższe od innych rozwiązań. Co sprawia, że ten rodzaj osprzętu cieszy się dużą popularnością? Do jego najważniejszych zalet należą:
- łatwy montaż i demontaż przy użyciu kluczyka (liczony w sekundach),
- dłuższa eksploatacja (używane tylko wtedy, gdy są potrzebne, nie rdzewieją),
- brak konfliktu zaczepu z czujnikiem cofania (często wrażliwe sygnalizatory wykrywają go jako przeszkodę),
- dobra widoczność świateł przeciwmgielnych i tablicy rejestracyjnej,
- estetyka (gniazdo niewidoczne w modelach z wypięciem pionowym, zamaskowane specjalną zaślepką przy wypięciu poziomym).
Wypinany hak holowniczy z dobrego sklepu to typowa opcja wyposażenia, którego używa się jedynie wtedy, gdy jest potrzebne – i zawsze można być pewnym jego wysokiej użyteczności.
Hak przykręcany – dla tradycjonalistów
Alternatywą dla opcji z wypięciem jest hak holowniczy z kulą przykręcaną, którą również w razie potrzeby można zdemontować. Jednak wymaga to zdecydowanie więcej czasu, narzędzi i odpowiednich warunków. Właściciele aut mają do dyspozycji spory wybór sposobów mocowania, w najnowszych modelach na dwie śruby: boczne, od spodu lub czołowe. To rozwiązanie przez długie lata było jedyną opcją zdjęcia zaczepu przez użytkownika. Wciąż znajduje wielu zwolenników, mimo że odłączenie powinno się przeprowadzić w warunkach warsztatowych. Dlatego w praktyce haki samochodowe coraz częściej zastępowane są przez zaczepy na kluczyk. O ich popularności u części kierowców decyduje cena, która nawet w dobrym sklepie może wynieść o połowę mniej.
Co z uciągiem i naciskiem pionowym?
Zanim wybierzesz swój demontowany hak holowniczy w specjalistycznym sklepie, sprawdź parametry modelu, który Cię zainteresował. Maksymalny uciąg i nacisk pionowy to wartości, które decydują, czy do zaczepu przypniesz dużą platformę na kołach (np. do transportu łodzi), czy jedynie bagażnik rowerowy. Kluczowe znaczenie w tym wypadku mają także możliwości Twojego samochodu, do których należy dobrać konkretny zaczep. Auta miejskie i niektóre hybrydy mogą korzystać jedynie z wersji haków wypinanych pionowo, na których nie da się przewieźć niczego poza jednośladami.
Profesjonalne artykuły tylko u nas
Szukasz najwygodniejszej opcji? Sprawdź, które z haków holowniczych w naszym sklepie będą pasować do Twojego auta. Współczesne modele z kulą na śruby zapewniają maksymalnie uproszczony demontaż przy pomocy narzędzi, za to wersje z wypięciem są w sam raz dla Ciebie, jeśli cenisz możliwość błyskawicznego przygotowania samochodu do przewozu ładunku lub podłączenia przyczepy kempingowej. A może zdecydujesz się na automatyczny hak holowniczy z kulą chowaną pod zderzak? Na hakiholownicze.pl znajdziesz ogromny wybór nowoczesnych produktów na każdą kieszeń.