Wypinany hak holowniczy – dlaczego jest tak popularny?

 

Bardzo często dopiero po jakimś czasie właściciele samochodów dochodzą do wniosku, że trzeba wzbogacić je o dodatkowe atuty. Najlepszym przykładem takiego wsparcia są auto haki, dzięki którym znacznie zwiększa się funkcjonalność pojazdu. Dzięki nim samochód osobowy może przejąć na siebie sporo funkcji transportowych, a przewiezienie średniej wielkości ładunku przestanie być problemem. Dlatego warto zastanowić się, jaki hak holowniczy wybrać, by wygląd wozu się nie zmienił, a z drugiej strony nie rezygnować ze wszystkich walorów zaczepu. Dobrą opcją dla wymagających będzie zakup wypinanego haka holowniczego w sklepie ze specjalistycznymi akcesoriami samochodowymi.

Wypinany hak – czym różni się od klasycznego?

Być może zastanawiasz się, czy montować hak holowniczy z wypinaną kulą, jeśli za niższą cenę możesz mieć wersję mocowaną na stałe? Co więcej, do wyboru pozostaje także wersja przykręcana na dwie śruby. Co w takim razie daje inwestycja w model, który można chować za każdym razem, gdy nie potrzeba niczego przyczepiać do auta? Okazuje się, że koszt nie jest wcale jedynym argumentem decydującym o zakupie jednego lub drugiego produktu. Poza tym cena również zależy od tego, gdzie zdecydujesz się kupić hak holowniczy.

hak holowniczy wypinany sklep

Kiedy przydaje się ten typ haka?

W większości krajów Unii Europejskiej obowiązuje przepis, który zabrania jazdy z nieużywanym zaczepem. Niekiedy dopuszcza się jazdę z hakiem oznakowanym ostrzegawczym, czerwonym kapturkiem nakładanym na głowicę kuli. Gdy poruszasz się samochodem za granicą, wciąż jeszcze działa zasada, w myśl której obowiązują Cię paragrafy kodeksu z kraju rejestracji. Jednak coraz częściej zdarza się, że w przypadku kolizji ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania, jeśli przyczyną zdarzenia był zamontowany na stałe hak holowniczy. Oznacza to, że możesz zostać obciążony kosztami naprawy, nawet jeśli nie byłeś sprawcą zdarzenia.

Hak wypinany pionowo czy poziomo?

Jeśli zdecydujesz się na model wypinany, musisz dokonać jeszcze jednego wyboru. Kula, czyli widoczna część zaczepu, do której mocuje się ładunek, może być demontowana pionowo lub poziomo. Osoby, którym zależy na estetyce, powinny wybrać raczej wersję pionową. W takim wypadku gniazdo kuli nie będzie widoczne. Nikt nie zauważy – nie tylko tego, jaki hak holowniczy znalazł się w samochodzie. Po zdjęciu najbardziej eksponowanej części w ogóle nie można dostrzec, że pojazd został wzbogacony o tę część. Jeśli nie przeszkadza Ci fakt, że gniazdo będzie widoczne, lepiej zdecyduj się na opcję z wypięciem poziomym. W takim wypadku zamocowanie zaczepu jest jeszcze prostsze. Poza tym dowiesz się w sklepie, że hak holowniczy poziomy na pewno obsłuży wszystkie rodzaje przyczep i platform, w tym każdy bagażnik rowerowy.

gdzie kupić hak wypinany

Zalety wypinanego haka

Najważniejszym atutem takiego rozwiązania jest wygoda użytkowania. W przeciwieństwie do tradycyjnie mocowanych modeli możesz przechowywać wypięty element w lepszych warunkach – w bagażniku lub pod dachem. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku parkowania pod chmurką. Demontowany zaczep nie budzi wątpliwości, czy tablica rejestracyjna i tylne światła są odpowiednio widoczne. Hak holowniczy z kulą wypinaną zachowuje wszystkie parametry części założonej na stałe. Montaż w autoryzowanym punkcie daje jeszcze większą pewność, że eksploatacja przebiegnie bez zakłóceń Kierowca nadal może liczyć na wytrzymałość i stuprocentowe bezpieczeństwo użytkowania, za to zyskuje prostotę i wygodę obsługi. Dwa nieskomplikowane ruchy pozwalają wypiąć lub wpiąć kulę w gniazdo i zaczep jest gotowy do użytku.

Specjaliści doradzają!

Jeśli ktoś już podjął decyzję o zamontowaniu auto haka z ruchomą kulą, warto pójść krok dalej i wybrać jeszcze wygodniejszy patent: opcję zaczepu chowanego pod zderzakiem. Choć to droższe rozwiązanie, wiele osób wybiera je ze względu na jeszcze łatwiejszą obsługę. Dzięki niemu po odłączeniu przyczepy wystarczy nacisnąć guzik i ukryć widoczną część mocowania w specjalnym miejscu pod zderzakiem. Oczywiście dla pełnej satysfakcji i gwarancji bezpieczeństwa należy najpierw zastanowić się, gdzie kupić hak holowniczy z homologacją. Przed decyzją o zainwestowaniu w komfort i bezpieczeństwo zapytaj sprzedawcy o tabliczkę znamionową, która zawiera informacje na temat maksymalnego uciągu i obciążenia pionowego, a także jest dowodem przetestowania haka.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia