Hak holowniczy a uciąg – najważniejsze informacje
Podobnie jak każde narzędzie, hak holowniczy do samochodu osobowego również ma limity wartości, powyżej których jego zastosowanie może spowodować brak przydatności do użytku. W tym przypadku granicę wytrzymałości określa masa przyczepy wraz z ładunkiem. Informacje o tym, do jakiego limitu można obciążyć dany pojazd i zaczep, są jednymi z najważniejszych przekazywanych przez producentów. Jaki hak holowniczy wybrać, by dopasować go do przewidywanych obciążeń?
Czym jest maksymalny uciąg?
Parametrem określającym możliwości haka holowniczego jest uciąg. Oznacza maksymalną wartość masy przyczepy wraz z ładunkiem, którą można pociągnąć za samochodem. Ta wielkość w przypadku konkretnego produktu zostaje określona w odniesieniu do największej jednostki napędowej, jaką może mieć dany model pojazdu. W homologacji może pojawić się maksymalnie wartość 3,5 t. Wynika to z przepisów drogowych, które podają parametr 3500 kg jako graniczne obciążenie ciągnięte przez pojazd w kwalifikacji prawa jazdy kat. E.
Jakie są główne parametry haka holowniczego?
Oprócz maksymalnego uciągu auto haki do samochodów osobowych muszą mieć w homologacji jeszcze dwie zasadnicze wartości. Pierwszą z nich jest nacisk pionowy, który mieści się w zakresie 50-200 kg. Należy zwrócić na niego uwagę zwłaszcza tedy, gdy masz zamiar zamontować bagażnik rowerowy. Produkty dedykowane do tego rodzaju osprzętu mogą mieć uciąg o wartości zerowej, natomiast zdecydowanie ważniejsze będzie tu oddziaływanie sił w kierunku pionowym. Przeciętny bagażnik na rowery waży ok. 20 kg, a obciążony zwiększa swą masę nawet o 60-70 kg. Dlatego hak holowniczy warto pod tym kątem sprawdzić przed montażem: 90-100 kg nacisku z góry wymaga odpowiednio przygotowanej konstrukcji. Sprawdź również podaną w specyfikacji technicznej wartość siły D, wyrażaną w niutonach. W przypadku zaczepów powinna się ona zmieścić zakresie 5-17 kN. Zależy od niej wytrzymałość mocowania ładunku podczas ruchu, z uwzględnieniem przyspieszenia i hamowania. Informacje dotyczące tych parametrów można uzyskać, dzwoniąc do naszych konsultantów.
W jakich dokumentach znaleźć przydatne informacje?
Przy dużym wyborze typów i rodzajów haków holowniczych ich ceny również kształtują się na zróżnicowanym poziomie. Jednak podczas wyboru osprzętu samochodowego, przed montażem określ, do czego będziesz go wykorzystywać. W homologacji powinieneś znaleźć wszystkie przydatne informacje na temat uciągu, nacisku pionowego i siły D. To również wskazówka, że produkt wyszedł z rąk producenta godnego zaufania. Kolejnym miejscem, do którego powinieneś zajrzeć, jest numer VIN auta lub dowód rejestracyjny. Tam z kolei możesz zapoznać się z kilkoma parametrami Twojego samochodu, które również mogą mieć wpływ na to, jaki ładunek będzie odpowiedni. Sprawdź:
- masę całkowitą pojazdu,
- masę uciągu brutto,
- maksymalne obciążenie przedniej i tylnej osi.
Czy rodzaj haka wpływa na uciąg?
Aby wybrać właściwy maksymalny uciąg pojazdu, do którego dopasujesz odpowiedni produkt, wystarczy odjąć masę uciągu brutto od masy całkowitej pojazdu. Od tego również może zależeć rodzaj konstrukcji, który najbardziej przyda się w Twoim aucie. Na przykład hak do bagażnika rowerowego z zerowym uciągiem nie posłuży już do zamocowania przyczepy. Jak poradzić sobie z odpowiednim wyborem? Korzystna cena montażu haka holowniczego i fachowe doradztwo idą u nas w parze. Dlatego najlepiej zapytaj specjalistów, który z nich najlepiej dopasuje się do parametrów Twojego samochodu i przewidywanego zastosowania. Zadzwoń lub napisz wiadomość, a chętnie odpowiemy na pytania i doradzimy, jaki hak holowniczy wybrać.
Specjaliści w branży doradzają
Jesteś już gotów na montaż haka? Chciałbyś jak najlepiej dobrać odpowiedni dla siebie produkt? Powinieneś w tym celu wykonać kilka kroków, koniecznie w takiej kolejności:
- Sprawdź w dokumentacji samochodu masę całkowitą i masę uciągu, wylicz maksymalny uciąg.
- Mała przyczepka, holowanie łodzi, przyczepa kempingowa, bagażnik na rowery? A może każdy z tych ładunków? Określ, do czego chcesz wykorzystywać hak.
- Zestaw wszystkie trzy punkty i znajdź to, co odpowiednie dla Twoich potrzeb.
Postaraj się również wybierać spośród ofert sprawdzonych producentów. Zresztą jedynie w takich produktach znajdziesz rzetelne informacje techniczne. W razie wątpliwości skonsultuj się z naszymi konsultantami – chętnie podpowiemy, które typy i rodzaje haków holowniczych nadają się do montażu w Twoim aucie.