Samochód z hakiem holowniczym a kolizja – jakie są procedury?

Codziennie tysiące samochodów uczestniczy w kolizjach drogowych. W takiej sytuacji ważne jest m.in. ustalenie, kto spowodował wypadek oraz podjęcie stosownych kroków, mających pokryć szkody poszkodowanego. Sprawa wydaje się komplikować, gdy jedno z aut było wyposażone w hak holowniczy. Kula może wyrządzić duże szkody, a samochód wyposażony w nią, mimo braku widocznych uszkodzeń, też niekoniecznie wychodzi bez szwanku.

Jak wygląda sytuacja, gdy auto miało hak? Czy kierowcę, którego pojazd wyposażony był w nieużywany zaczep, czekają dodatkowe konsekwencje? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule. 

Zderzenie z autem z zamontowanym hakiem

Obecnie większość samochodów wyjeżdżających z salonu opuszcza go bez tylnego zaczepu. Wynika to z przepisów, jakie panują w Unii Europejskiej. Kierowcy natomiast mogą wyposażyć swój pojazd w hak holowniczy już po zakupie auta. Stały montaż lub odpinane, niezależnie od rodzaju, zaczepy wciąż cieszą się dużą popularnością.

Na co dzień większość nie korzysta z haków. Wówczas, mimo że są one wysoce praktyczne, mogą stać się też niebezpieczne. W przeciwieństwie do zderzaków wywołują punktowe uderzenie, skupiające cały impet na jednym miejscu przedniej części samochodu jadącego z tyłu. Jakie są tego konsekwencje?

Dla auta posiadającego hak holowniczy – często niewielkie. Przy normalnym ruchu, dla osoby, która jechała za takim pojazdem – duże straty materialne, nie mówiąc o potencjalnych urazach. Sami kierowcy samochodów z hakiem nierzadko traktują go jako formę zabezpieczenia. Zupełnie niesłusznie.

auto haki

Polskie i unijne przepisy – warto wiedzieć

Jak sprawę haków traktuje prawo? W Polsce nie ma regulacji zabraniających wozić podczepiony zaczep bez wykorzystania. Co w sytuacji, gdy dojdzie do kolizji z takim pojazdem? To proste – winny jest ten, kto nie zachował odpowiedniej ostrożności na drodze. Gdy więc kierowca, który wjechał w tył samochodu z hakiem holowniczym, poniósł znaczne straty, przy czym ten drugi nie odniósł (pozornie) większego uszczerbku, może ponosić pełną odpowiedzialność jako sprawca.

Unijne regulacje nie normują kwestii jeżdżenia z nieużywanym hakiem. Przed wyjazdem do obcego kraju warto więc zorientować się, jak wyglądają tamtejsze przepisy. W innym wypadku może się okazać, że policja będzie chciała wystawić mandat. Teoretycznie nawet w takiej sytuacji istnieje awaryjne wyjście – powołanie się na Konwencję Wiedeńską. W praktyce – przy kolizji i tak wiąże się to z licznymi komplikacjami.

hak holowniczy montaż

Możliwe straty materialne podczas kolizji

Z racji punktowego uderzenia, haki holownicze do samochodów osobowych mogą wywoływać poważne uszkodzenia w pojeździe wjeżdżającym w tył takiego auta. Kula nierzadko przebija się aż do chłodnicy, więc straty mogą być ogromne. Tym bardziej, jeśli dojdzie do zaczepienia pojazdów.

Jakie natomiast są potencjalne straty dla posiadacza haka? Przede wszystkim jego konstrukcja może ulec uszkodzeniu. Jeśli naruszona została sama kula i jest ona wymienna, a reszta nie ucierpiała – trzeba tylko zmienić końcówkę. W praktyce jednak uszkodzeniu mogą ulec inne części pojazdu, w tym np. elementy instalacji gazowych. Jednak do najczęstszych skutków kolizji należy zaliczyć m.in.:

  • skrzywione belki mocowania,
  • zniszczenie kuli haka,
  • uszkodzenie samego mocowania.

Dlaczego lepiej mieć wypinany hak holowniczy?

Na rynku dostępne są różne warianty haków mocujących. Są zarówno przykręcane na stałe, jak i z systemami mocowania. Biorąc pod uwagę fakt, że cena demontowanego haka holowniczego, jak i jego montażu jest relatywnie niewielka – zdecydowanie warto zainwestować w takie rozwiązanie.

Przede wszystkim eliminuje to problem związany z wyjazdem za granicę, gdzie wożenie podczepionego zaczepu może skończyć się nałożeniem mandatu. Wystarczy tylko odpiąć kulę i przewozić ją w bagażniku, więc zawsze jest pod ręką. Z drugiej strony przy ewentualnej kolizji hak chroni tylko pozornie. Ukryte usterki po wypadku mogą wyjść po czasie i wiązać się nierzadko z dużymi kosztami naprawy. Szybki demontaż zaczepu pozwala się uchronić przed takimi skutkami.

Poznaj nasze opinie!

Posiadając hak, należy przede wszystkim być przezornym i ostrożnym na drodze. Demontowane haki holownicze, które znajdziesz w atrakcyjnych cenach w naszej firmie, są proste w obsłudze, a najważniejsze – najwyższej jakości. Sięgamy bowiem tylko po wyroby renomowanych marek. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej – wejdź na stronę główną, gdzie możesz też sprawdzić opinie o nas! Współpracujemy również z montażystami w całym kraju, dzięki czemu także montaż haka holowniczego dostępny jest w przystępnej cenie.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia