Bezpieczna podróż z hakiem holowniczym – rozpocznij sezon urlopowy!

 

Wybierasz się na urlop z przyczepą kempingową? A może chcesz zabrać ze sobą łódź lub rowery? Czeka Cię transport koni w doczepianym boksie na kołach? Jeśli odpowiedź na jedno z tych pytań brzmi „tak”, koniecznie przeczytaj o tym, jak przygotować haki samochodowe do wakacyjnej wyprawy. Co więcej, jeśli masz zaczep i nie planujesz go używać, również musisz zadbać o jego zabezpieczenie. Przyda Ci się to zwłaszcza w krajach, w których obowiązują odmienne przepisy drogowe.

hak holowniczy

Zadbaj o właściwy stan techniczny haka

Jeśli dopiero masz to w planach i zastanawiasz się, jaki hak holowniczy wybrać, pamiętaj, że wygodniejszym rozwiązaniem jest wersja z wypinaną kulą. W wielu krajach (np. w Chorwacji) nie można podróżować z nieużywanym zaczepem, który wystaje poza obrys pojazdu. Wprawdzie UE przyjęła Konwencję Wiedeńską, na mocy której kierowcę obowiązują przepisy z miejsca rejestracji, więc kierowcom z Polski wystarczy, jeśli auto haki są zabezpieczone tzw. czerwonym kapturkiem. Jednak w przypadku kolizji lub stłuczki możesz być pewien, że ubezpieczyciel zwróci uwagę na to, czy w Twoim samochodzie hak holowniczy miał kulę zamontowaną na stałe.

Kabel mocujący – dobry pomysł na dodatkowe zabezpieczenie

Jednak haki samochodowe nie powinny pozostawać bezczynne, zwłaszcza gdy chce się zabrać ze sobą na wakacje, coś, co wymaga specjalnych warunków transportu. Przyczepa to zazwyczaj element o dużych gabarytach i sporej masie. Warto dołożyć starań, by ładunek bez komplikacji dotarł z podróżującymi na miejsce przeznaczenia. Na etapie podejmowania decyzji, jaki hak holowniczy wybrać do swojego auta, niekoniecznie trzeba znać jego ostateczne przeznaczenie. Może właśnie teraz kupujesz łódkę z przyczepą? Koniecznie sprawdź parametry oraz takie wartości jak maksymalny uciąg i obciążenie osi pojazdu. Połączenie ładunku z samochodem może zostać przerwane, np. podczas gwałtownego manewru lub przy awarii technicznej. Stąd warto zabezpieczyć je specjalną linką stalową mocowaną do otworu, jaki hak holowniczy powinien dodatkowo mieć. W przypadku niekontrolowanego wypięcia to wystarczy, by przyczepa pozostała za samochodem.

haki samochodowe jaki najlepszy

Sprawdź ciśnienie w oponach!

Przed wyjazdem koniecznie sprawdź ogumienie w przyczepie, zwłaszcza jeśli stała w garażu lub – tym bardziej – na świeżym powietrzu przez dłuższy czas. O transporcie łódek lub domach kempingowych na kółkach często przypominamy sobie po roku albo nawet kilku latach. W tym czasie opony tracą elastyczność lub parcieją. Podczas podróży zleżałe gumy szybciej się nagrzewają, co może doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu ciśnienia i pęknięcia w czasie jazdy. Z kolei hak holowniczy i kula wymagają sztywnego zapięcia przyczepy, więc słabo napompowane koła powodują podskakiwanie przyczepy na nierównościach. To nie tylko niekorzystne dla ładunku, ale i niebezpieczne dla podróżujących. Poza tym w takiej sytuacji rośnie zużycie paliwa, dlatego zdecydowanie należy zadbać o sprawne ogumienie i odpowiednie ciśnienie w oponach.

Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu

Poza bagażnikiem rowerowym haki samochodowe wymagają wyposażenia w wiązkę przewodów 13-PIN, która umożliwia używanie każdego z tylnych świateł w przyczepie. Po wpięciu ładunku koniecznie sprawdź, czy wszystkie reagują właściwie. Jeśli chodzi o przód, powinieneś ustawić światła po sprzęgnięciu z autem, ponieważ wiązka reflektorów może się nieco przesunąć. Pamiętaj, że w trakcie podróży z dodatkowymi kilogramami inne samochody będą Cię wyprzedzać – źle ustawione lampy będą oślepiać je także od tyłu. W przypadku transportu rowerów bagażnik nie tylko zasłania oświetlenie tabliczki rejestracyjnej, ale w ogóle uniemożliwia jej identyfikację. Dlatego od 2016 roku można zgłosić się do Wydziału Komunikacji po trzecią tablicę, która zapewni Ci stuprocentowo legalne podróżowanie z rowerami z tyłu pojazdu.

Zapamiętaj nasze porady!

Czy to już wszystko? Tak, jeśli wcześniej, zastanawiając się, jaki hak holowniczy wybrać, pomyślałeś o funkcjonalności i wybrałeś produkt z homologacją. Taki zakup to gwarancja bezpieczeństwa, dlatego tuż przed podróżą wystarczy standardowe skontrolowanie mocowania, ciśnienia w oponach oraz ustawienia świateł. Że sprawdzonym sprzętem wakacyjna podróż dostarczy Twoim bliskim wyłącznie pozytywnych emocji. Szerokiej drogi!

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia