Jaką wiązkę elektryczną wybrać do haka?

Zdecydowałeś się już na hak, który będzie odpowiedni dla Twoich potrzeb? To jeszcze nie wszystko. Przed założeniem belki powinieneś jeszcze wybrać stały komponent – wiązkę elektryczną. To zespół przewodów, który z jednej strony wpina się do specjalnych miejsc w instalacji auta, a z drugiej podłącza do instalacji oświetleniowej w przyczepie. Sprawdź w naszym katalogu nie tylko, jaki hak holowniczy wybrać, ale także dopasuj do niego optymalną wersję wiązki elektrycznej.

Jaka jest funkcja wiązki elektrycznej?

Wiązka elektryczna to nieodzowny element przy wyposażaniu samochodów w auto haki. Jej podstawowym zadaniem jest połączenie lamp przyczepy ze źródłem zasilania w aucie. Dzięki niej można zsynchronizować kierunkowskazy, światła tylne, wsteczne oraz inne części oświetlenia:

  • bagażnika rowerowego,
  • przyczepy kempingowej,
  • przyczepy specjalistycznej, np. do przewozu koni czy łodzi.

Nawet najlepszy hak holowniczy wymaga montażu wiązki, która występuje w dwóch odmianach: 7-biegunowej i 13- biegunowej. Przygotowana do transportu przyczepa musi mieć oświetlenie zgodne z wymogami Kodeksu Drogowego. To kierowca odpowiada za przygotowanie i sprawność pojazdu i przyczepy przed włączeniem się do ruchu.

Różnice pomiędzy wiązką dedykowaną a uniwersalną

Podczas wyszukiwania odpowiedniej wiązki do połączenia z zasilaniem możesz wybierać pomiędzy produktem uniwersalnym a dedykowanym. Czym różnią się obie wersje? Wiązka uniwersalna jest przygotowana do połączenia z dowolnym samochodem. Niestety, nie oznacza to prostego montażu. Na własną rękę musisz połączyć przewody, dopasować końcówki, lutować. Jeśli nie czujesz się na siłach, pewnie będziesz musiał zlecić te prace fachowcowi. Dlatego warto rozważyć zakup droższej wiązki dedykowanej do konkretnego samochodu. Z nią o wiele prościej uzbroisz swój hak holowniczy, a cena powinna się zmniejszyć o część kosztów instalacji. Takie przewody są zaopatrzone w specjalne końcówki, które bez trudu połączysz z odpowiednimi podzespołami przygotowanymi przez producenta.

Wiązki dedykowane zostały specjalnie opracowane dla Twojego samochodu. Te zestawy okablowania obsługują złożone systemy cyfrowe, można je podłączać do elektroniki samochodowej i programować za pomocą komputera pokładowego. Uniwersalne zestawy okablowania przesyłają tylko sygnały analogowe, dlatego nie mogą być programowane i nie można ich podłączać do komputera pokładowego sterującego elektroniką samochodową.

Na czym polega kodowanie wiązki elektrycznej?

Wiązki dedykowane nie tylko ułatwiają montaż, ale także umożliwiają zamontowanie chowanego haka elektronicznego czy blokadę ładunku. Ich kodowanie odbywa się za pomocą specjalistycznego urządzenia. Dzięki niemu montaż haka holowniczego z autoryzowaną wiązką można uzupełnić wymaganym przez producenta zaprogramowaniem. Profesjonalną usługę instalacji całego zespołu poprzedza się rozprowadzeniem i połączeniem przewodów, natomiast kodowanie uruchamia przydatne funkcje i ułatwienia dla użytkownika. Masz pewność, że Twój auto hak będzie niezawodny w każdej sytuacji.

Wiązka elektryczna do haka – różnice między 7-biegunową a 13-biegunową

Jeśli już wybrałeś hak holowniczy, jego montaż musi uzupełnić decyzja: montować wiązkę 7-biegunową czy 13-biegunową? Eksperci nie pozostawiają wątpliwości – więcej opcji daje ten drugi format. Przede wszystkim chodzi o możliwość używania dużej przyczepy (powyżej 750 kg) oraz bagażnika rowerowego. W obu przypadkach przepisy drogowe nakładają na kierującego obowiązek wyposażenia doczepionego elementu w światła wsteczne. Jego brak może narazić Cię na mandat, przed którym nie uchroni tłumaczenie o braku znajomości tego wymogu. Dlatego lepiej zaopatrzyć się w wiązkę 13 PIN, która daje możliwość załączenia świateł wstecznych. Tym bardziej że podobnie jak w przypadku haka holowniczego cena wiązki o lepszych parametrach jest mocno zbliżona do produktu 7 PIN.

Poznaj nasze porady!

Dobrze znasz tę zasadę z zakupu haka holowniczego. Nie tylko cena powinna decydować o wyborze – dotyczy to również wiązki elektrycznej. Rekomendujemy wybór wersji 13-biegunowej, dedykowanej do konkretnego modelu auta. Dzięki temu do wysokiej jakości zaczepu zyskasz rozwiązanie, które pozwoli Ci na korzystanie z rozmaitych przyczep. Być może w następnym sezonie zdecydujesz się na dom na kółkach lub jacht? Przygotuj samochód na współpracę z ładunkiem. Haki holownicze wymagają zaawansowanego montażu. Wybór części polecanych przez producentów umożliwia nam przeprowadzenie go od podstaw zgodnie ze sztuką i z gwarancją pełnej funkcjonalności.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia