Samochód z hakiem a podróż za granicę – co musisz wiedzieć?

 

Wbrew pozorom ten wpis nie jest przeznaczony tylko dla osób, które podróżują na urlop z przyczepą kempingową lub rowerami doczepionymi z tyłu auta. Haki samochodowe wymagają chwili uwagi nawet wtedy, gdy podczas zagranicznych wojaży z nich nie korzystamy. Dlaczego? Wszystko wynika z odmiennych zapisów w kodeksach drogowych różnych krajów. To także kwestia interpretacji Konwencji Wiedeńskiej, która w każdym państwie ma chronić interesy kierowców z obcymi numerami rejestracyjnymi.

Co z tym hakiem?

W Polsce o tym, że mamy hak holowniczy, przypominamy sobie najczęściej wtedy, gdy pojawia się potrzeba przetransportowania ładunku. To nic dziwnego. Nasze przepisy jasno mówią, że nieużywany zaczep może pozostać na swoim miejscu. Rzecz jasna pod warunkiem, że nie będzie zasłaniał świateł i tablicy rejestracyjnej. Tymczasem kodeksy w innych krajach, w tym także u naszych sąsiadów, idą w zupełnie inną stronę. Np. w Niemczech, niezależnie od tego, jaki hak holowniczy znajduje się w Twoim aucie, jazda z niezdemontowaną częścią może być potraktowana jako wykroczenie drogowe. Oznacza to, że policjant podczas zatrzymania do kontroli ma prawo wypisać Ci mandat za to, że poza obrys samochodu wystaje kula haka. Jak w takim razie przygotować się do zagranicznego wyjazdu, by nie narazić się na nieprzyjemny incydent?

hak-samochodowy-za-granice-1

Przepisy Konwencji Wiedeńskiej

Na szczęście w krajach Unii Europejskiej (i nie tylko – dotyczy to ok. 60 państw) obowiązuje akt prawny zwany Konwencją Wiedeńską, który mówi wprost, że w sytuacjach spornych obowiązują przepisy z kraju rejestracji. Oznacza to, że hak holowniczy z kulą na stałe w samochodzie z oznaczeniem PL nie powinien być podstawą do orzeczenia kary. Teoretycznie wystarczy zabezpieczyć część kapturkiem w kolorze czerwonym. W praktyce nie zawsze dyskusja ze stróżem prawa (nie pomaga w tym bariera językowa) przynosi efekt. Wiele takich incydentów kończy się wypisaniem mandatu i pouczeniem o możliwości odwołania się od kary na podstawie Konwencji. A to już zdecydowanie za dużo jak na wakacyjną podróż, z której każdy woli przywieźć zupełnie inne pamiątki.

Czy trzeba demontować kulę zaczepu?

Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest hak holowniczy z kulą wypinaną lub chowaną. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli zaczepów z ciekawymi mechanizmami. Dzięki nim demontaż lub schowanie części pod zderzakiem to kwestia 2-3 nieskomplikowanych ruchów. To wciąż rozwiązanie droższe od wersji zamontowanej na stałe, ale ceny haków holowniczych ruchomych nie są już od nich tak odległe. Podróż za granicę to dobra okazja, by poznać wygodę korzystania z funkcjonalnych rozwiązań i nie narażać się na konfrontację z miejscową drogówką.

Czy każdy kraj ma inne przepisy?

Zdecydowanie tak! Pełna jasność co do zakazu jazdy z nieużywanym zaczepem istnieje np. w Austrii lub Słowenii. We Francji i Niemczech przepisy nie są jednoznaczne, ale i tam haki samochodowe mogą być przyczyną pouczenia lub mandatu ze względu na zagrożenie dla ruchu drogowego. Chodzi oczywiście o stłuczki. W Polsce obowiązuje wykładnia o niezachowaniu należytej ostrożności przez pojazd jadący z tyłu. Jednak i u nas coraz częściej po kolizji firmy ubezpieczeniowe podnoszą argument, że winnym zdarzenia jest kierowca samochodu, który ma niezabezpieczony hak holowniczy. W krajach zakazujących jazdy z pustym zaczepem to oczywistość. Zatem bądź przygotowany na odszkodowanie z Twojego OC, gdy ktoś z tyłu zatrzyma się na haku holowniczym z kulą na sztywno.

ceny-hakow-holiwniczych-podroz-1a

Zapoznaj się z naszymi radami i ruszaj w drogę!

Niezależnie od tego, jaki hak holowniczy masz w swoim aucie, przed podróżą za granicę sprawdź przepisy obowiązujące na trasie. Chroni Cię Konwencja Wiedeńska, jednak w razie kontroli musisz się liczyć ze żmudną procedurą wyjaśniającą w obcym państwie. W przypadku stłuczki wystające haki samochodowe przesądzają o winie i pożegnaniu się ze zniżkami OC. Dlatego przed wyjazdem za granicę odkręć swój zaczep lub zdecyduj się na założenie kuli wypinanej lub chowanej. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli dopiero planujesz zakup części. W naszym sklepie ceny haków holowniczych z dodatkowymi funkcjami są bardzo korzystne. Poza tym uwzględniają opcję z montażem w jednym z autoryzowanych punktów w całym kraju. Zdecyduj się na zaczep demontowany – zyskasz spokój i dużo większą wygodę jego użytkowania.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia