Montaż haka holowniczego – czy wycięcie w zderzaku jest konieczne?

Decyzja o tym, jaki hak holowniczy wybrać, jest nierozerwalnie związana z posiadanym samochodem. Często nie chodzi tylko o jego markę – o doborze zaczepu decyduje również model, a nawet rocznik czy… pojemność silnika. Nawet nieznaczne różnice w konstrukcji auta powodują, że każdy przypadek trzeba potraktować indywidualnie. W przypadku niektórych samochodów może się okazać, że montaż haka wymaga wykonania wycięcia w zderzaku. Czy są powody do zmartwień? W tym wpisie przekonujemy, że nie ma się czego obawiać.

Jak właściwie zamontować hak holowniczy?

Prawidłowe zainstalowanie układu holowniczego wymaga precyzji i znajomości tematu. To nie tylko pewne zamocowanie belki i gniazda na kulę, ale także niezawodne podłączenie wiązki kabli. Zakup w układzie hak samochodowy plus montaż w autoryzowanym serwisie to gwarancja, że podczas uzyskiwania homologacji w stacji diagnostycznej nie pojawią się żadne niespodzianki. Jednym z takich wyzwań bywa konieczność odpowiedniego dostosowania tylnego zderzaka do całego układu. To jasne, że w pierwszym odruchu niezbyt entuzjastycznie reagujemy na zmiany w kształcie własnych czterech kółek. Co powinieneś wiedzieć o przebiegu całej operacji?

montaż haka holowniczego

Kiedy podcięcie zderzaka jest niezbędne?

Współczesne samochody mają dość nisko profilowaną tylną krawędź. Dotyczy to zwłaszcza aut o obniżonym zawieszeniu. Zazwyczaj podczas zakupu samochodu kierowca nie zastanawia się, jak w przyszłości będą wyglądać opcje uzupełnienia jego wyposażenia o hak holowniczy. Tymczasem niewielki prześwit między linią podwozia a jezdnią bardzo utrudnia umieszczenie zaczepu. Do tego stopnia, że konieczne jest zwiększenie odległości karoserii od podłoża. Dlaczego? Są dwa zasadnicze powody:

  1. Po założeniu kula podczas jazdy mogłaby zaczepiać o np. progi zwalniające lub wyboje w jezdni.
  2. Uderzanie o asfalt przy nisko umieszczonym zaczepie zdarza się także z powodu maksymalnego obciążenia.

To konstrukcja samochodu wymusza stworzenie dodatkowej przestrzeni w obrysie tylnego zderzaka. Czasem też potrzebne są wycięcia w jego tylnej części.

Podcięcie zderzaka – potencjalne trudności

Podcięcie zderzaka to rutynowa czynność, która nie zmienia estetyki pojazdu, oczywiście pod warunkiem, że będzie dobrze wykonana. Czy uzyskanie odpowiedniego efektu jest możliwe przy zakładaniu zaczepu na własną rękę? To w dużym stopniu zależy od doświadczenia i zdolności osoby wykonującej tę pracę. Wiadomo, że ceny haków holowniczych kształtują się na różnych poziomach, ale tylko do markowych produktów dołącza się szablony ze schematem podcięcia zderzaka. To duża pomoc w uzyskaniu optymalnego kształtu karoserii. Jednak do tego, by nowa linia wyglądała idealnie, potrzebne będą jeszcze specjalistyczne narzędzia i znajomość struktury materiału, z którego wykonano profile. Czy na pewno jesteś gotowy, by podjąć takie wyzwanie?

ceny haków holowniczych

Czy lepiej powierzyć to zadanie specjaliście?

Zakup haka holowniczego z opcją montażu u jednego z naszych partnerów to najlepszy sposób na pozbycie się bólu głowy związanego z ingerencją w kształt auta. Przede wszystkim fachowiec z autoryzowanego zakładu (zawsze blisko Ciebie!) będzie wiedział, czy samochód wymaga podcięcia zderzaka. Gdy kupujesz część używaną lub nawet nową, ale od przypadkowego sprzedawcy, nie licz na zbyt wiele! Po prostu nie zostaniesz poinformowany, że Twój wóz bez podniesienia linii karoserii nie powinien jeździć z zaczepem z tyłu, bo grozi to nawet jego uszkodzeniem. Pozostawienie instalacji specjalistom to gwarancja, że wycięcie w zderzaku zostanie wykonane zgodnie z szablonem i w taki sposób, że samochód nadal będzie wyglądał ładnie.

Możesz na nas liczyć!

Od lat zajmujemy się sprzedażą zaczepów samochodowych z montażem w specjalistycznym punkcie. Dbamy o to, by ceny w stosunku do jakości i funkcjonalności produktu były atrakcyjne dla naszych Klientów. Pomagamy w podjęciu decyzji, jaki hak holowniczy wybrać. Zbudowaliśmy ogólnopolską sieć autoryzowanych punktów instalacyjnych. Skorzystaj z dostępu do wiedzy i umiejętności najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia