Kodowanie wiązki elektrycznej – co należy wiedzieć?

Gdy decydujesz się na hak holowniczy z montażem, od razu pojawia się kwestia wyboru wiązki elektrycznej. W każdym miejscu dowiesz się o możliwości zakupu modułu uniwersalnego lub dedykowanego do konkretnej marki. Wiele osób rezygnuje z tej drugiej wersji, gdy usłyszy, że do niektórych modeli potrzebne będzie kodowanie. Czy wizja dodatkowych kosztów to wystarczający powód, by zrezygnować z tej funkcjonalnej opcji? Dowiedz się więcej na temat kodowania oraz związanych z nim korzyści dla kierowców.

Hak z wiązką haka holowniczego

Jakie są funkcje wiązki elektrycznej?

Bez wiązki elektrycznej samochód z przyczepą nie powinien wyruszać w drogę. Zakup tego modułu to konieczny koszt, który powinieneś doliczyć do swojego budżetu na zakup i instalację auto haka. Przyczepa lub bagażnik na hak holowniczy wymagają montażu łącznika ze źródłem zasilania w pojeździe. Inaczej nie zadziałają lampy i powstanie zagrożenie w ruchu drogowym. Nieoświetlona przyczepa może okazać się powodem groźnego wypadku. Wiązka odpowiada za współdziałanie kierunkowskazów lub świateł tylnych z identycznymi elementami w aucie.

Dlaczego zalecany jest dedykowany zestaw okablowania?

W dalszej części tekstu podajemy szczegółowe zestawienie wad i zalet obu rozwiązań – wiązki uniwersalnej i dedykowanej. Pierwsza wersja sprawia, że hak holowniczy jest dostępny w niższej cenie. Jednak wiele przemawia za modułem elektrycznym przeznaczonym do konkretnego modelu. Zazwyczaj powstaje on u producenta auta i jest dopasowany do jego parametrów technicznych. Nie chodzi tu tylko o długość kabli lub przystosowanie końcówek, których połączenie będzie tak proste jak włożenie wtyczki do gniazdka w domu. Zwłaszcza w nowych samochodach wiązki dedykowane gwarantują zgodność z układem i nie narażają wrażliwej elektroniki na skutki zwarć instalacji. Dotyczy to zwłaszcza produktów z kodowaniem.

Wiązka elektryczna haka holowniczego z przyczepą na samochód

Różnica między wiązką 7 PIN a 13 PIN

Wiązki, których wymagają auto haki, występują z gniazdami 7 PIN i 13 PIN. Pod tą nazwą kryje się liczba biegunów, łączących poszczególne sekcje w samochodzie i przyczepie. Więcej PIN-ów w wiązce to szersze możliwości zastosowania zestawu elektrycznego. 7-biegunowy układ w zupełności wystarczy do obsługi bagażnika rowerowego lub niewielkiej przyczepki towarowej. Z kolei wiązka 13 PIN to rozwiązanie niezbędne, gdy haki samochodowe zostaną zamontowane z myślą o holowaniu przyczepy o dużej ładowności, specjalistycznej, np. do przewozu zwierząt czy kampingowej. W tym ostatnim wypadku większy zestaw elektryczny umożliwia zasilanie i oświetlanie wnętrza mieszkalnego przy pomocy tzw. stałego plusa. Inna różnica polega na używaniu przy manewrach z ładunkiem świateł cofania.

7 PIN13 PIN
kierunkowskazywszystkie elementy obsługiwane przez 7 PIN
światła pozycyjneświatła cofania
światła przeciwmgielnestały plus
światła hamowaniaprzewód ładowania

 

Wiązka dedykowana czy uniwersalna – którą wybrać?

Gdy zastanawiasz się, jaki hak holowniczy wybrać, najlepiej od razu zdecyduj się na rodzaj wiązki. Do Twojej dyspozycji są oba warianty: dedykowana i uniwersalna. Jakie są między nimi różnice? Kupując pierwszą z nich otrzymujesz produkt dopasowany do konkretnego modelu auta. W zależności od producenta uzyskasz ofertę modułu dedykowanego z kodowaniem lub bez. Druga opcja, czyli wiązka uniwersalna, pasuje do różnych typów samochodów. Jednak jej specyfikacja musi się zgadzać z parametrami Twojego pojazdu. Dla ułatwienia zestawiliśmy cechy obu rozwiązań w tabeli. Przy okazji – nie wszyscy uważają to samo za wadę lub zaletę.

wiązka dedykowanawiązka uniwersalna
++
dopasowane przewodypasuje do wielu modeli aut
oryginalne wtyczki – łatwiejsze podłączeniebrak opcji kodowania
pasuje dokładnie do Twojego samochodu – bezpieczna eksploatacjaniższa cena zakupu
dodatkowy koszt ewentualnego kodowaniadługie przewody, wymagają skracania
wyższa cena zakupuszybko złączki i lutowanie – trudniejszy montaż, nieprzewidywalny efekt działania

 

Zaufaj profesjonalistom w branży!

Jeśli wybierasz hak holowniczy w cenie z montażem, możesz być pewien, że nasi partnerzy precyzyjnie podłączą wiązkę do instalacji samochodowej. Jednak rekomendację zawsze otrzyma okablowanie przeznaczone do konkretnej marki, także z wymaganym kodowaniem. Wybierz specjalistyczne rozwiązanie – wiązki dedykowane do Twojego pojazdu. Razem z naszymi montażystami zapewniamy stabilne działanie układu samochód-przyczepa na poziomie profesjonalnym.

 

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia