Jak zarejestrować hak holowniczy? Podpowiadamy!

Zamontowanie haka holowniczego to nie wszystko. By użytkować go zgodnie z prawem, należy dopełnić jeszcze kilku procedur. Ich zwieńczeniem jest pieczątka w dowodzie rejestracyjnym, która potwierdza legalizację zaczepu. Czy jej zdobycie to czysta formalność, czy należy liczyć się z ewentualnymi kłopotami przy załatwieniu urzędowej sprawy? Przeczytaj ten wpis – dowiesz się, o czym należy pamiętać po zamontowaniu części, a także, co trzeba uwzględnić, zanim zdecydujesz się na odpowiedni auto hak.

 

Hak holowniczy i jego rejestracja

Większość osób nie przechodzi obojętnie obok wyjątkowych okazji. Haki holownicze do samochodów osobowych, zwłaszcza że na aukcjach internetowych i w serwisach ogłoszeniowych, często pojawiają się z częściami po okazyjnych cenach. Jednak zastanów się, zanim kupisz auto hak z drugiej ręki! To najczęściej element wymontowany z zezłomowanego lub powypadkowego pojazdu. Najczęściej oprócz zastanawiająco niskiej ceny wyróżnia go także brak dokumentacji technicznej, a przede wszystkim tabliczki znamionowej. Najważniejszą informacją umieszczoną na niej jest homologacja europejska, bez której hak samochodowy nie może zostać dopuszczony do użytku. Po zamontowaniu zaczepu może się okazać, że bez tych danych nie przejdzie kontroli w stacji diagnostycznej i nie uda się go zarejestrować. Jeśli kupisz część z tabliczką, uprawniony diagnosta może także nie dopuścić jej do użytku ze względu na zużycie lub widoczne ślady przerabiania.

auto-hak-holowniczy

Badanie techniczne i wymagane dokumenty

Wiadomo już, że założony hak samochodowy należy pokazać do skontrolowania w stacji diagnostycznej. Tam otrzymasz stosowne zaświadczenie o badaniu z adnotacją o poprawności montażu. To pierwszy dokument, który powinieneś przygotować do przedłożenia w Wydziale Komunikacji. Pozostałe pozycje na liście to:

  • wniosek o rejestrację części,
  • dowód rejestracyjny
  • Karta Pojazdu,
  • aktualne ubezpieczenie OC,
  • dowód tożsamości.

Jeśli chcesz mieć pewność, że zarejestrujesz hak holowniczy do samochodu, a potem będziesz mógł bezpiecznie przewozić ładunki, ciągnąć przyczepę kempingową, przewozić jachty i rowery – wybierz markowy hak z kulą stałą lub demontowaną z naszej oferty. Nie tylko pomożemy Ci dobrać część odpowiednią do Twojego modelu auta, ale także wskażemy punkt montażowy w naszej sieci i pomożemy z rejestracją części.

Tabliczka znamionowa i problemy przy rejestracji

Wymagająca procedura rejestracji to konieczność – hak holowniczy, a zwłaszcza kula, muszą być w pełni sprawne dla zachowania pełnego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Wbrew krążącym pogłoskom przepisy nie wymagają instalacji auto haka w specjalistycznym serwisie – jednak warto rozważyć odwiedziny w jednym z naszych zakładów montażowych. Powierzenie przeróbek fachowcom to wydatek rzędu 150–300 zł, za które zyskasz pewność profesjonalnego zamontowania belki i kuli. Oprócz prawidłowego zamontowania w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów sprawdzą również, czy prawidłowo podłączono wiązkę kabli, a wszystkie światła działają prawidłowo. Diagnosta zmierzy również średnicę kuli haka i sprawdzi zgodność stanu faktycznego z zapisem w tabliczce. No właśnie – co zrobić, jeśli do zakupionej z drugiej ręki części nie dołączono oryginalnego dokumentu?

hak-holowniczy-samochodowy

Odmowa legalizacji haka holowniczego

Po zamontowaniu haka holowniczego może się zdarzyć, że kierowca nie otrzyma pozwolenia na jego użytkowanie. Jak wspomnieliśmy wcześniej, o tabliczce i homologacji należy pomyśleć na samym początku, zanim zdecydujesz się na haki holownicze do samochodów z ogłoszenia w rewelacyjnej cenie. Nawet jeśli zapłacisz za część okazyjną kwotę, najprawdopodobniej będą to zmarnowane pieniądze. Rejestracja haków holowniczych odbywa się na podstawie danych technicznych oryginalnie dołączonych do części, a bez zatwierdzenia w OSKP nie ma po co wybierać się do Wydziału Komunikacji. Podstawą wbicia pieczątki do dowodu rejestracyjnego jest posiadanie kompletu dokumentów.

Pomożemy Ci w rejestracji haka holowniczego!

Nowe, homologowane haki holownicze do samochodów osobowych nie są częściami trudnymi do zamontowania. W naszej ofercie znajdziesz wiele egzemplarzy dopasowanych do konkretnych modeli, a nawet roczników aut. Zachęcamy do skorzystania z usług zaprzyjaźnionych montażystów, a jeśli zdecydujesz się na samodzielne założenie części, bez problemu odbierzesz pozytywne zaświadczenie z OSKP. Zarejestrowanie zaczepu z homologacją okaże się formalnością. Nie zapomnij tylko o żadnym z wymaganych dokumentów.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia