Jak dobrać hak holowniczy do pojazdu? Poznaj skuteczne metody!

Zapewne każdy chciałby mieć garaż pełen samochodów na różne okazje. Niestety, najczęściej stoi w nim jedno auto, które musi sprostać rozmaitym wyzwaniom. Najprostszym sposobem, by zwiększyć jego możliwości, jest montaż haka holowniczego. Warto zwrócić uwagę na ten element wyposażenia przy zakupie pojazdu. Jeśli Twój samochód nie ma takiego dodatku, poważnie zastanów się nad instalacją. Jak znaleźć produkt, który od pierwszego użycia będzie pełnił swoją funkcję bez zarzutu?

Hak holowniczy – trudny czy łatwy wybór?

Montaż tego osprzętu nie jest szczególnie skomplikowany, jednak właściwy dobór auto haków wymaga chwili zastanowienia. Na rynku nadal można trafić na wiele produktów niespełniających ściśle określonych wymogów homologacyjnych. Właściciele aut bardzo często znajdują oferty zakupu konstrukcji, które na pierwszy rzut oka nie różnią się od siebie. Dla wielu kierowców najważniejszym kryterium wyboru stają się ceny haków holowniczych. Tymczasem podstawową kwestią jest sprawdzenie, czy proponowany model zespołu sprzęgającego został poddany próbom wytrzymałościowym, wymaganym przez europejskie przepisy o homologacji. Jedynie części z wyraźnym oznaczeniem producenta i numeru homologacji gwarantują wartość użytkową i bezpieczeństwo użytkowania.

Czy rodzaj haka jest ważny?

Każdy hak holowniczy składa się z belki mocującej i wsporników, montowanych bezpośrednio do podwozia. Kojarzy się głównie z elementem, który jest widoczny, czyli tzw. kulą. Jednak nie każdy pasuje do wybranych modeli aut ze względu na różnice w ich budowie.

Oprócz dopasowania do Twojego pojazdu najważniejszą kwestią jest określenie, w jaki sposób będziesz korzystał z układu sprzęgającego. Podział na typy i rodzaje obejmuje głównie sposób mocowania. Kolejny aspekt to możliwość demontażu kuli. To opcja dla osób, które wolą dopinać ją do auta tylko wtedy, gdy jest niezbędna. W samochodzie osobowym możesz zamontować hak:

  • stały,
  • z wypinaną kulą,
  • demontowany pionowo,
  • z odkuwką na 2 otwory,
  • z odkuwką na 4 otwory,
  • chowany.

Proponujemy duży wybór atestowanych haków holowniczych od uznanych producentów, takich jak Westfalia Automotive lub Brink. Niezależnie od tego, czy wolisz kulę montowaną na stałe, czy jeden z modeli do demontażu, zajrzyj do naszego serwisu hakiholowncze.pl i postaw na pewność użytkowania oraz montaż w autoryzowanym punkcie.

Zamontowany hak holowniczy

Przygotuj informacje o swoim samochodzie

Każdy typ auto haka powstaje z myślą o konkretnym modelu samochodu. Belka poprzeczna – najważniejsza część konstrukcji zespołu sprzęgającego – musi nie tylko dokładnie pasować do profilu tylnej części podwozia. Ważne są również miejsca ramy, do którego ta część zostanie przymocowana. Całość musi stanowić sztywny układ z odpowiednio rozłożonymi siłami podczas transportu. Dlatego zdecydowanie powinieneś odrzucić oferty typu: „pasuje do każdego samochodu osobowego”. Zamiast tego sprawdź, jakie marki zostały wymienione w opisie produktu na stronie producenta lub autoryzowanego dostawcy. Najlepiej przygotuj niezbędne informacje o swoim samochodzie i skontaktuj się ze specjalistami od sprzedaży i montażu układów sprzęgających (hakiholownicze.pl) – dowiedz się od fachowców, jaki hak holowniczy wybrać do Twojego auta.

Określ potrzebny typ haka i sprawdź jego parametry

Jeśli już wiesz, który typ kuli będzie najbardziej pasował do Twoich potrzeb (stała, wypinana, chowana), powinieneś jeszcze zorientować się, czego możesz oczekiwać od wybranego modelu. Zwróć uwagę na dopuszczalną masę ładunku i rodzaj połączenia przyczepy z instalacją elektryczną. Sprawdzone produkty zawierają gotowy do zamontowania moduł, który na pewno nie uszkodzi elektroniki w Twoim pojeździe. Dlatego najlepiej szukać wyposażenia od uznanych producentów w kompleksowej ofercie z montażem i serwisem. Udostępniamy również intuicyjną wyszukiwarkę, która w prosty sposób wskaże Ci listę dostępnych produktów, dopasowanych do konkretnej marki samochodu i pozwoli porównać ceny haków holowniczych.

Sprawdź najlepsze haki holownicze do auta!

Wszystkie haki holownicze muszą dać gwarancję niezawodności. Niezależnie od tego, czy zamierzasz korzystać ze zwykłej przyczepki i bagażnika rowerowego, czy chcesz transportować kajaki, jachty lub konie, musisz mieć pewność, że transport dotrze na miejsce w całości. Wybierając hak pomyśl nie tylko o cenie – upewnij się, czy będzie bezpieczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Sprawdź ofertę najlepszych producentów w branży dostępną na naszej stronie.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia