Eksploatacja haka holowniczego zimą – na co musisz uważać?

Jak każda część zintegrowana z podwoziem, haki holownicze do samochodów osobowych są narażone na skutki działania wilgoci, różnice temperatury czy zabrudzenia. Dlatego od późnej jesieni do wczesnej wiosny powinieneś szczególnie uważać na zaczep w Twoim samochodzie. Nawet najmniejsze ilości brudu i piasku, nie wspominając o soli, mogą znacznie skrócić żywotność tej części. Dowiedz się, dlaczego to takie ważne i jak zadbać o hak z kulą w najbardziej wymagającym okresie.

 

Użytkowanie haka zimą – co musisz wiedzieć?

Korozja to największy nieprzyjaciel haków holowniczych. Metal, z którego wykonane są wszystkie elementy zaczepu, jest narażony na działanie wilgoci o każdej porze roku (dlatego nie jest wskazane parkowanie np. na trawnikach. Od późnej jesieni dochodzą do tego intensywne opady. Kierowcy bardzo często spóźniają się np. ze zmianą opon, a to samo dotyczy zaczepów. Wprawdzie nie wymienia się ich na wersje zimowe, ale przed nadejściem mrozów i chlapy koniecznie trzeba oczyścić i przesmarować metalowe części. W haku holowniczym kula jest najbardziej wrażliwym elementem podatnym szczególnie na dwa rodzaje degradacji: rdzewienie i ścieranie się przez kontakt z naczepą.

hak-holowniczy-do-samochodu

Trudne warunki atmosferyczne zimą

Dlatego trzeba ją chronić zwłaszcza wtedy, gdy na szosach zalega błoto pośniegowe. Nie wystarczy jednorazowe wyczyszczenie i przesmarowanie haka na początku sezonu zimowego. Najlepiej zrobić to po każdym wykonanym transporcie, ponieważ drobinki piasku i soli, rozsypywanych przez piaskarki, przedostają się na powierzchnię kuli, a podczas holowania przyczepy są rozprowadzane na całym jej obwodzie. W praktyce po rozprzężeniu ładunku smar na główce kuli jest szorstką i żrącą masą, trwale oddziałującą na metalową część. Zatem po użyciu przyczepy powinieneś dokładnie oczyścić hak holowniczy i kulę oraz nałożyć na nie nową warstwę smaru. W przypadku nieużywania zaczepu musisz jeździć ze specjalnym ochronnym kapturkiem.

Czyszczenie po jeździe po śniegu, soli i piasku

Jeśli jeszcze nie masz zaczepu i właśnie zastanawiasz się, jaki hak holowniczy wybrać, warto rozważyć zakup wersji do samochodu osobowego z kulą wypinaną. Wtedy po użyciu przyczepy wystarczy zdemontować kulę (robi się to w trzy sekundy), oczyścić ją, nałożyć smar i odłożyć do następnego użycia. Największym walorem takiego rozwiązania jest to, że nieużywany zaczep nie zużywa się podczas pustych przebiegów. Jak zabrać się do czyszczenia metalowej powierzchni? Wystarczą ogólnodostępne środki do usuwania smarów. Ważne, by wytrzeć metal do czysta i nie pozostawić na nim kryształków piasku, zabrudzeń czy drobinek soli. Haki holownicze do samochodów osobowych z naszego sklepu online wytrzymają przez długi czas, jednak okresowo powinieneś poddać je czyszczeniu i konserwacji.

jaki-hak-holowniczy-do-samochodu

Czy temperatura otoczenia wpływa na jakość haka?

Jazda z osłonką ma także duże znaczenie, jeśli chodzi o zabezpieczenie powierzchni kuli haka podczas mrozów. Oczywiście, kawałek plastiku nie podniesie temperatury, jednak zabezpieczy powierzchnię przed osiadaniem wilgoci. W połączeniu z mrozem wilgoć jest szczególnie szkodliwa dla metalu stale narażonego na ścieranie. Niskie temperatury i zanieczyszczenia wpływają również na wiązkę kabli, która odpowiada za prawidłowe działanie świateł w przyczepie. Dlatego zwłaszcza zimą należy skontrolować również stan przewodów i połączeń. Zaśniedzenie to pierwszy objaw zużycia – warto wtedy oczyścić lub wymienić zużytą część.

Zadbaj o hak samochodowy w wymagającym okresie

Nie daj zaskoczyć się zimie! Haki holownicze z naszego sklepu to części samochodowe najwyższej jakości, ale nawet najwytrzymalsze akcesoria wymagają odpowiedniej eksploatacji. Jej ważną częścią jest czyszczenie kuli i reszty konstrukcji oraz ponowne zabezpieczanie smarem. To niezbyt pracochłonna i niekłopotliwa czynność, która daje pewność, że Twój hak holowniczy posłuży przez wiele lat. Czysty i sprawny zaczep to także gwarancja bezpiecznego transportu ładunku lub przyczepy kampingowej – by móc cieszyć się udanym wyjazdem na urlop, zadbaj o swój hak jeszcze tej zimy.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia