Czy hak holowniczy ma wpływ na spalanie samochodu?

Połączone siły ekonomii i ekologii powodują, że zarówno producenci, jak i kierowcy myślą o sposobach zmniejszania zużycia paliwa i emisji spalin. Twórcy nowoczesnych rozwiązań w motoryzacji co chwila pokazują nowe sposoby na oszczędności w spalaniu, takie jak katalizatory, systemy start-stop, tempomaty czy rozwiązania hybrydowe. Z kolei kierowcy szukają oszczędności poprzez ekonomiczną jazdę. Często również zastanawiają się nad zamontowaniem lub demontażem jakiegoś elementu wyposażenia auta, który może mieć wpływ na częstsze wizyty na stacjach paliw. Czy haki samochodowe przyczyniają się do większego zużycia paliwa? Sprawdź to razem z nami przy pomocy kilku bezspornych argumentów.

Obalamy mity

W sieci regularnie odbywa się wymiana poglądów w kwestii, która ma zarówno zaprzysięgłych zwolenników, jak i przeciwników. Czy haki holownicze do samochodów osobowych można wiązać z wysokim spalaniem? Nic bardziej mylnego – w przeciwieństwie do innych dodatków zainstalowana z tyłu rama z kulą haka ani nie zwiększa masy pojazdu, ani nie wpływa na jego aerodynamikę. A jedynie w tych przypadkach można szukać powiązań obu faktów. Choć uczciwie trzeba przyznać, że żaden producent ani instytut motoryzacyjny do tej pory nie przeprowadzili kompleksowych badań wpływu tego układu na zużycie paliwa w pojazdach. Do zwiększenia spalania, co naturalne, może dojść po zamontowaniu bagażnika rowerowego lub przyczepy. Ma to związek ze zwiększeniem się masy pojazdu.

Waga całej konstrukcji – czy jest zauważalna różnica?

Solidna konstrukcja nie może być zbyt lekka – podobnie jak cena haka holowniczego nie powinna okazać się podejrzanie niska. W przeciwnym razie podczas podróży spotka Cię przykra niespodzianka, jeśli kula bądź rama nie utrzyma przyczepy z większym ładunkiem. Możesz zgubić przyczepę kempingową lub bagażnik z rowerami, nie wspominając o innych konsekwencjach, takich jak wprowadzenie zagrożenia do ruchu drogowego i skutkach ewentualnego wypadku. A jednak ważąca przeciętne kilkanaście kilogramów rama nie zwiększa wagi pojazdu. Dlaczego? Pamiętaj, że montaż rozpoczyna się od zdemontowania tylnej belki zderzeniowej samochodu. Zastępuje ją część o niemal identycznej wadze, w której znajduje się gniazdo do zainstalowania kuli. Rzadko zdarza się, że rama i wsporniki ważą więcej niż wspomniana wcześniej belka. W absolutnej większości przypadków nie ma więc żadnej różnicy w wadze przed i po założeniu nowej konstrukcji.

Auto z hakiem i przyczepą

Ekonomia jazdy z hakiem

A może trzeba poszukać ewentualnych przyczyn nadmiernego spalania w większym oporze powietrza? W przeciwieństwie do innych akcesoriów samochodowych, na przykład bagażnika dachowego lub uchwytów do przewozu rowerów, haki samochodowe nie oddziałują na zmniejszenie aerodynamiki pojazdów. Co więcej, ich wpływ powinien być mniejszy niż chociażby lusterek zewnętrznych. Wszystko dlatego, że kula haka – jedyny element wystający poza obrys karoserii – znajduje się dokładnie z tyłu auta. W tym miejscu, osłoniętym bryłą samochodu, nie może dojść do żadnych oporów! Jeśli jednak ktokolwiek miałby co do tego jakieś wątpliwości, zawsze można u autoryzowanego sprzedawcy z serwisem (hakiholownicze.pl) zamówić wersję z demontowalną kulą, dzięki czemu hak będzie można zakładać tylko w razie potrzeby. Oczywiście do zmiany aerodynamiki dochodzi, ale jej powodem jest ładunek, który swoją masą i kształtem (np. jacht) zdecydowanie zmienia ekonomię jazdy. Należy wtedy jechać wolniej i bez zdecydowanych przyspieszeń.

Haki holownicze do samochodów osobowych

Zamontowane na stałe lub zmieniające swoje położenie haki holownicze to wygodny dodatek do auta. Obecnie rozwinęły się usługi wypożyczania przyczep, bagażników rowerowych, dlatego posiadanie przydatnego zaczepu znacznie zwiększa możliwości kierowców. Jeśli zastanawiasz się, jaki hak holowniczy będzie pasował do Twoich potrzeb, pamiętaj, że nie tylko niska cena decyduje o jego atrakcyjności. Montaż produktów wysokiej jakości z homologacją w jednym z naszych punktów serwisowych nie spowoduje zmian w zużyciu paliwa i ekonomicznej eksploatacji Twojego samochodu.

Profesjonalne haki holownicze tylko u nas!

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami od instalacji haków. U nas dowiesz się, jaki hak holowniczy wybrać do swojego pojazdu i do jakich celów można go wykorzystywać. W katalogu znajdziesz wszystkie typy i rodzaje produktów do aut osobowych, zawsze z homologacją i gwarancją uznanych producentów. Wypróbuj jeden z naszych haków samochodowych i sam oceń, czy zmieni on zużycie paliwa Twoich czterech kółek.

Najwyższa jakość: zawsze staramy się dostarczać produkty Brink lub Westfalia